Očekávané události 23. listopadu 2022

Očekávané události 22. listopadu 2022
23. listopadu 2022 Události Autor: Nikola Samcová

Červenou středu, den patřící připomínce lidí pronásledovaných pro svou náboženskou víru, připomenou kromě červeně nasvícených budov po celé republice setkání s modlitbami a další akce. Centrální akcí v Praze je mezinárodní konference, kterou společně s Českou biskupskou konferencí, Ekumenickou radou církví a Federací židovských obcí v Česku organizuje Institut pro křesťansko-demokratickou politiku. V podvečer začne tradiční židovsko-křesťanská modlitba, po které následuje průvod kolem červeně nasvícených budov na pražském Starém Městě. K Červené středě se připojují farnosti a organizace napříč Českem.

Slavnostní projevy i vlastní promluvu papeže na jeho generální audienci přináší v přímém přenosu od 9 hodin televize Noe.

Vláda dnes projedná návrh ministerstva kultury na prohlášení osmi historických objektů národními kulturními památkami. Seznam zahrnuje převážně bývalá šlechtická sídla, ale doplňují ho tři augustiniánské kláštery: v Pivoni na Domažlicku, v Roudnici nad Labem a klášter augustiniánů v Brně. Ten ministerstvo na seznam zařadilo nejen kvůli jeho architektonické a uměleckohistorické hodnotě, ale i proto, že tam působil Gregor Johann Mendel, přírodovědec a světoznámý objevitel teorie dědičnosti, od jehož narození letos uplynulo 200 let.

Nezisková organizace Mozaiky platform dialog představí historii a hlavní momenty vývoje náboženského trojlístku: křesťanství, judaismus, islám. Důležitost a roli mezináboženského dialogu budou rozebírat Zdeněk Vojtíšek, Pavol Bargár a Pavel Hošek z katedry religionistiky.

Na přednášku s názvem Katolický týdeník: Noviny pro každého křesťana šéfredaktorky Kateřiny Koubové zve ve spolupráci s místní farností uherskobrodská pobočka Cyrilometodějské křesťanské akademie.

Olomoucká pobočka zve na přednášku doktora Bohdana Zilynského z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy na téma „Ukrajina ve střetu velmocí: K dějinám a identitě moderní Ukrajiny“.

V Moskvě má začít soud s ruským opozičním politikem Iljou Jašinem. Podle obžaloby šířil „lživé informace“ o vraždění civilistů v ukrajinském městě Buča během okupace ruskými vojáky. Moskva zprávy o zvěrstvech popřela jako provokace kyjevského režimu. Jašinovi hrozí podle ruských médií až deset let vězení.

Pokračuje plenární zasedání Evropského parlamentu. Europoslanci budou hlasovat o prohlášení Ruska za teroristický stát. O migrační situaci v EU budou debatovat český ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek, místopředseda Evropské komise Margaritis Schinas a komisařka Ylva Johanssonová.

Vláda bude dnes mimo jiné jednat o prohlášení některých kulturních památek za národní kulturní památky.

Pražský hrad otevře Muzeum Řádu Bílého lva

Uskuteční se poslední rozloučení s hudebním skladatelem, dramaturgem a producentem Pavlem Vaculíkem, který zemřel v pondělí 14. listopadu.

Cestopisná prezentace obrázků, hudby a povídání patera Jana Linhrata v arciděkanství Kutná Hora nese název (De)maskovaná Kuba.

Knihkupectví a nakladatelství Cesta pořádá autogramiádu knihy brněnského biskupa Pavla Konzbula „Cesta, pravda a život“.

Začínají adventní trhy na Pražském hradě.