Očekávané události 20. března 2023

Očekávané události 20. března 2023
20. března 2023 Události Autor: Lucie Švestková

Začíná astronomické jaro. Zhruba ve 22:30 stane střed slunečního kotouče přesně nad zemským rovníkem a nastane jarní rovnodennost. Noc a den budou tedy přibližně stejně dlouhé. Až do červnového letního slunovratu se pak bude den prodlužovat. 

Český prezident Petr Pavel odjíždí na dvoudenní návštěvu Berlína. Zítra se setká s německým kolegou Frankem-Walterem Steinmeierem.

Británie a Nizozemsko pořádají v Londýně konferenci o možnostech potrestání válečných zločinů na Ukrajině. Diskutovat budou o zřízení zvláštního tribunálu pro stíhání zločinů ruské agrese.

Komise pro vyšetření válečných zločinů na Ukrajině podá zprávu Radě OSN pro lidská práva.

Ministři zahraničí zemí Evropské unie se budou na jednání v Bruselu věnovat například dalšímu vývoji ruské agrese na Ukrajině či situaci v Íránu nebo Tunisku. Šéfové diplomacií budou odpoledne spolu s ministry obrany schvalovat finanční podporu na nákupy dělostřelecké munice pro Kyjev a společnou obrannou strategii EU.

Slovensko ruší povinnou pětidenní izolaci osob s pozitivním testem na covid-19.

Ve Středoklukách u Prahy Charita Hvězda symbolicky převezme klíče k využívání krajského majetku k provozování skladu pro pěstouny.

Farnost Stará Role na Karlovarsku pořádá od od půl sedmé v kostele Nanebevstoupení Páně  večer se zpěvy z Taizé v podání místní scholy.

Radnice v Jablonci nad Nisou zahájí jarní úklid města. Začne tradičně v centru a skončí v okolí Vrchlického sadů. V případě příznivého počasí potrvá devět týdnů. Radnice vyzvala motoristy, aby včas přeparkovali auta, hrozí odtažení.