Očekávané události 2. července 2021

Očekávané události 2. července 2021
2. července 2021 Události Autor: Anežka Hlávková

Na Proglasu nabízíme výběr z očekávaných událostí druhého červencového dne:

Lidé z oblastí zasažených tornádem mohou ode dneška žádat o dotace a zvýhodněné úvěry z programu Živel na obnovu bydlení. Žádosti přijímá Státní fond podpory investic. Úředníci z tohoto Fondu zasaženou oblast dnes navštíví. Místním budou pomáhat se žádostmi o dotace na zaplacení oprav poškozených rodinných domů.

Pro obce zasažené tornádem se uskuteční koncert Národního divadla Brno, a to na piazzetě před Janáčkovým divadlem. Zazní kantáta Carmina Burana německého skladatele Carla Orffa.

*

Ve Šlapanicích na Brněnsku proběhne zádušní mše za herečku Libuši Šafránkovou, místní rodačku. Do kostela se dostane maximálně 100 lidí, ostatní mohou přenos sledovat na obrazovce v zahradě před kostelem.

V Příbrami ve farnosti Březové Hory dnes začíná víkendová tradiční Prokopská pouť, která potrvá do neděle.

Dnes začíná i 41. ročník mezinárodního folklorního festivalu Rožnovské slavnosti v Rožnově pod Radhoštěm. Také potrvá do neděle.

A v Uherském Hradišti zahajují 14. ročník festivalu Slovácké léto. To do příští neděle 11. července nabídne koncerty, sport, akce pro děti i doprovodný program.

*

V Babicích na Třebíčsku dnes proběhne vzpomínka na události před 70 lety, kdy byli v místní škole zastřeleni tři funkcionáři tamníhonárodního výboru. Obec v srpnu připomene 70. výročí popravy kněze Václava Drboly, který se stal jednou z obětí následné komunistické represe.

Na největší vojenské střetnutí na českém území, prusko-rakouskou bitvu u Hradce Králové v roce 1866, dnes odpoledne zavzpomínají v Hradci Králové. Při této příležitosti budou slavnostně odhaleny opravené pomníky připomínající tuto válku. Akce bude pokračovat zítra na bojišti Chlum.

*

Očekává se, že slovenský parlament bude dopoledne hlasovat o zákonu, který státu umožní uspořádat loterii o peněžité ceny pro očkované proti covidu-19 a také vyplácet příspěvky lidem, kteří přesvědčí jiné o potřebě nechat se očkovat.

A v Portugalsku začne v souvislosti s opět sílící pandemií v některých městech včetně Lisabonu platit zákaz nočního vycházení.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony