Očekávané události 15. března 2021

15. března 2021 Události Autor: Jaroslava Otradovcová

Nabízíme výběr z očekávaných událostí v pondělí 4. postního týdne, o památce svatého Longina – římského vojáka, svědka ukřižování Ježíše Krista a hlasatele evangelia, mučedníka. 25. výročí zřízení slaví Apoštolský exarchát Řeckokatolické církve v České republice. Svátek má Ida.

Podniky s 50 až 249 zaměstnanci by měly dnes dokončit první kolo povinného testování. Testování se týká všech zaměstnanců včetně těch pracujících na dohodu o provedení práce nebo pracovní činnosti. Prokázat se negativním testem musejí před vstupem do podniku i agenturní pracovníci nebo živnostníci. Testování není závazné pro lidi pracující z domova.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) plánuje dnes vládě předložit návrh dalšího postupu v opatřeních proti šíření koronaviru. V minulém týdnu uvedl, že po 21. březnu nelze očekávat velké rozvolnění, připustil konec zákazu sportu mimo katastr obce. Podle vicepremiéra Karla Havlíčka (za ANO) vláda probere návrh na povinné testování antigenními testy ve firmách od deseti zaměstnanců a také zvýšení frekvence povinných testů zaměstnanců na dvakrát týdně.

Své pozice se ujímá nová hlavní hygienička Pavla Svrčinová.

Podnikatelé zasažení opatřeními v souvislosti s pandemií mají do dnešních 16:00 poslední šanci podat žádost o dotaci z programu COVID gastro uzavřené provozovny.

Dojde ke zveřejnění výsledků kontrol Státní zemědělské a potravinářské inspekce v restauracích za roky 2015-2020.

Dnes začíná festival Týden mozku. Přinese sérii přednášek, třeba na téma spánkové medicíny či vzniku bolesti, nebo workshop trénování paměti. Po osmé hodině ve vysílání přivítáme Danou Steinovou zakladatelku a předsedkyni České společnosti pro trénování paměti a mozkový jogging.

V Krkonoších dnes kvůli ochraně ohroženého tetřívka a dalších živočichů začíná platit uzávěra jedenácti turistických cest nebo jejich částí. Zákaz vstupu na cesty potrvá do konce května. Opatření souvisí s loňským vyhlášením osmi takzvaných klidových území v Krkonoších.

Diskuse na téma „Lesy a víra“ se uskuteční dnes od 18 hodin na oficiálním Youtube kanáluLesnické Fakulty České zemědělské univerzity a přes Zoom. Nad otázkami „Jak se pěstuje les pro spirituální funkci?“, „Je kůrovcová kalamita trest?“ či „Jsou naše lesy vlastnictví nebo morální zodpovědnost“ budou mj. diskutovat: ředitel lesní správy pražského arcibiskupství Milan Mochán, generální vikář arcibiskupství Mons. Jan Balík, tajemník Federace židovských obcí Tomáš Kraus či zástupci Fakulty Lesnické a dřevařské ČZU v Praze.

V Nizozemsku dnes začínají parlamentní volby, které budou prvním větším testem popularity některé z evropských vlád v době pandemie covidu-19. Favoritem je podle průzkumů Lidová strana pro svobodu a demokracii premiéra Marka Rutteho, který usiluje již o čtvrtý mandát.

Ve velkých městech napříč Austrálií se dnes na podporu rovnosti pohlaví a spravedlnosti pro oběti sexuálních útoků shromáždily desítky tisíc žen. Protesty pod názvem March 4 Justice (Pochod pro spravedlnost) rozpoutala nedávná vlna obvinění ze sexuálního obtěžování, diskriminace a úředních pochybení v nejvyšších patrech australské politiky, píše agentura Reuters. Organizátoři očekávají, že se dnešních protestů zúčastní až 85.000 žen. Demonstrující si na vyjádření "síly a zármutku" oblékly do černé,

V Los Angeles budou dnes oznámeny nominace na letošní filmové ceny Oscar, jejichž předání je plánováno na 25. dubna. V kategorii mezinárodní hraný film se o nominaci uchází i český snímek Šarlatán režisérky Agnieszky Hollandové, který se v únoru dostal do užšího výběru 15 filmů.