Očekávané události 14. září 2021

Očekávané události 14. září 2021
14. září 2021 Události Autor: Eva Svobodová

Nabízíme výběr z očekávaných událostí o svátku Povýšení svatého Kříže, který si připomíná katolická církev. Dnes je také výročí 700 let od úmrtí italského básníka Danteho Alighieriho.

Papežova návštěva Slovenska dnes pokračuje dopolední liturgií svatého Jana Zlatoústého, kterou František odslouží v Prešově a poté odpoledne setkáním s Romy na košickém sídlišti Luník a s mládeží na tamním stadionu.

V kostele Pražského jezulátka na Malé Straně bude večer rumunský pravoslavný kněz Andrei Danciu hovořit o příběhu kostela svatého Michala na Petříně, který loni vyhořel, a o životě celé farnosti.

U pražských dominikánů na Starém Městě se uskuteční konference s názvem Máme vybráno. Téma: Památky a média. Věnovat se má zejména financování památek.

Další odbornou konferenci, tentokrát k 1100. výročí mučednické smrti svaté Ludmily, bude hostit Valdštejnský palác. Její titul zní "Ludmila jako most mezi staletími a generacemi". Vystoupí na ní mimo jiné pražský pomocný biskup Václav Malý.

Poslanci se sejdou dnes odpoledne na řádné zářijové schůzi Sněmovny, pravděpodobně poslední před říjnovými volbami. Měli by dnes projednávat předlohy, které jim vrátil Senát. Senátoři navrhli úpravy například v bankovní novele o změnách auditora a v novele o dani z přidané hodnoty, která ruší osvobození od daně u drobných zásilek přicházejících ze zemí mimo Evropskou unii. Změny chce Senát také třeba v předlohách o invazivních druzích rostlin a živočichů, o návykových látkách a o veřejném zdravotním pojištění.

K 30. výročí vzniku Vojenské policie nastoupí slavnostně její jednotky u Národního památníku na pražském Vítkově.

Na lánském hřbitově se uskuteční pietní akt k výročí 84 let od smrti prvního československého prezidenta TG Masaryka. Pamětní slavnost pořádá také Jihlava, a to za účasti předsedy Senátu Miloše Vystrčila.

Do hlavní části rezervace Meandry Lužnice na Jindřichohradecku budou vypuštěni divocí koně.

U České Kamenice na Děčínsku začne mezinárodní cvičení pro záchranné složky s názvem Rescue Patrol 2021. 

Celodenní akce Babí léto s Bezručem připomene 154. narozeniny básníka Petra Bezruče v jeho domku v Kostelci na Hané.

Začíná další ročník literárně-dramatického festivalu Děti, čtete. Poběží do prosince.

Evropská komise představí návrh nové unijní zdravotní agentury, která má lépe připravit země Evropské unie na krize typu koronavirové pandemie.

Diplomaté z Japonska, Spojených států a Jižní Koreje se sejdou v Tokiu, aby jednali o možnostech, jak obnovit rozhovory mezi USA a KLDR o severokorejském jaderném programu.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony