Očekávané události 13. října 2022

Očekávané události 13. října 2022
13. října 2022 Události Autor: Jaroslava Otradovcová

„Náboženská svoboda –⁠ současné politiky a výzvy ve světě“ je název summitu, který pořádá slovenská vláda v Bratislavě v souvislosti se slovenským předsednictvím Visegrádské skupiny.

V Praze začíná neformální jednání sedmadvaceti ministrů odpovědných za zaměstnanost a sociální politiku a zástupců evropských sociálních partnerů a neziskových organizací. Budou diskutovat o pracovních tématech českého předsednictví v Radě EU, zejména dopadu energetické chudoby a ukrajinské krize. 

Pokračuje řádná schůze Sněmovny. Na programu jsou pravidelné interpelace na členy vlády. V úvodním kole by měli poslanci projednat změny výběru členů rad České televize a Českého rozhlasu.

Německý parlament se bude věnovat návrhu konzervativní opozice na zpřísnění migrační politiky, jehož součástí je i možnost zavedení stálých kontrol na hranicích s Českem.

Irácký parlament se sejde k volbě nového prezidenta.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se setká se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem na okraj regionálního summitu. 

Evropský parlament rozhodne o trojici finalistů letošního ročníku Sacharovovy ceny za svobodu myšlení. Mezi kandidáty jsou obyvatelé Ukrajiny a jejich prezident Volodymyr Zelenskyj.

Asociace společenské odpovědnosti udělí v Národním muzeu v Praze Cenu SDGs, reflektující cíle udržitelného rozvoje.

Konference v prostorách brněnské Staré radnice nazvaná Nejlepší zájem dítěte v náhradní rodinné péči připomene sté výročí narození psychologa Zdeňka Matějčka.  

V pražské Knihovně Václava Havla se na autogramiádě sejdou autoři 22. velkého knižního čtvrtku. 

V pražském Centru české dětské knihy v 16 hodin představí knihu Rychlé šípy Jaroslava Foglara a Marko Čermáka. Jedná se o nové vydání jak původních komiksů, tak nových příběhů nakreslených Jiřím Grusem podle dosud nerealizovaných scénářů Jaroslava Foglara. 

V libereckém Centru Babylon se otevře čtyřdenní Evropská výstava poštovních známek a Polar salon Liberec 2022. Budou v hodnotě stovek milionů korun, jako například Červený Mauricius, jehož exemplářů na světě existuje asi 15.

Dobrovolníci po celé republice začnou uklízet lesy, parky, dětská hřiště, vysazovat stromy a keře či vyrábět krmítka. Akci trvající do neděle pořádá Česká rada dětí a mládeže s cílem přivést mladé lidi k dobrovolné práci pro své okolí. 

Betlémská kaple v hlavním městě bude večer hostit vyhlášení výsledků soutěže Stavba roku 2022.