Očekávané události 12. května 2022

Očekávané události 12. května 2022
12. května 2022 Události Autor: Adéla Šimoníková

Přinášíme přehled očekávaných událostí na 15. května 2022.

Rada OSN pro lidská práva se bude zabývat porušováním lidských práv v důsledku ruské agrese vůči Ukrajině. Jako plnohodnotný člen se jednání poprvé zúčastní Česko, které do rady zvolilo Valné shromáždění spojených národů v úterý náhradou za Rusko. Jeho členství je od vpádu na Ukrajinu pozastaveno.

Pokračuje schůze Poslanecké sněmovny. Na programu jsou pravidelné interpelace na členy vlády. Poslanci by měli také diskutovat o řešení růstu cen potravin.

Končí příjem žádostí do programu COVID 2022. Podnikatelé z vybraných oborů zasaženi protiepidemickými opatřeními mohli o podporu na zaměstnance žádat od 5. dubna.

Pocta Bedřichu Smetanovi  se uskuteční dopoledne na vyšehradském Slavíně, kde má skladatel hrob. Pieta předznamená večerní zahájení festivalu Pražské jaro. Jeho erbovní dílo, Smetanovu Mou vlast, přednese v Obecním domě West-Eastern Divan Orchestra. Jedinečné těleso tvoří hudebníci z Izraele, Palestiny a ostatních arabských zemí. 

V rámci Pražského jara začíná také festival ZUŠ Open. Hudební odpoledne v režii základních uměleckých škol nabídne na venkovním pódiu od 16.00 hodin koncerty mnoha mladých hudebníků ze všech koutů Česka.

V Praze začíná dvoudenní Celostátní konference České asociace streetwork, Střešní organizace nízkoprahových sociálních služeb slaví pětadvacetiny. Dnes vyhlásí cenu ČASovaná bota.

Léčebné lázně Jeseník dnes zahájí svou sezónu. V letošním roce slaví 200. výročí založení Vincenzem Psiessnitzem. Program bude probíhat do neděle.

Kněz a biolog Marek Orko Vácha, britský novinář a spisovatel ruského původu Peter Pomerantsev a další budou v Brně rozmlouvat na téma „pravda politiky a politika pravdy“. Večerní debatu z projektu Evropské dialogy Václava Havla hostí Univerzitní kino Scala.

V Poličce na Svitavsku začíná 25. ročník akce s názvem Martinů fest. Potrvá do 19. května. Tvorbu Bohuslava Martinů připomenou koncerty a doprovodný program.

Organizace ROSKA České Budějovice, která pomáhá lidem s roztroušenou sklerózou, pořádá benefičně-osvětovou akci Rozviťme Budějce. Rozdá při ní více než 200 slunečnic.

Literární klub Petra Bezruče Frýdek Místek uvede výstavu s názvem Literáti zpod Beskyd. Výstava představí literární, fotografická a výtvarná díla několika významných autorů a potrvá do 19. června.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

Regiony

Regiony