Očekávané události 10. května 2022

Očekávané události 10. května 2022
10. května 2022 Události Autor: Eva Svobodová

Přinášíme očekávané události dneška:

Pokračuje řádná schůze Sněmovny. Poslanci by mohli projednat ve druhém čtení zákaz některých jednorázových plastových výrobků. Na programu jsou také řešení uprchlické vlny z Ukrajiny po ruské invazi. O opatřeních s ní spojených bude jednat také ministr vnitra Víta Rakušan s krajskými hejtmany.

Happening před Poslaneckou sněmovnou pořádají ekologické organizace Limity jsme my a Hnutí Duha. Upozorní na klimatickou krizi, závislost na dovozu plynu a ropy z Ruska či růst cen energií.

Vůdkyně běloruské opozice Svjatlana Cichanouská navštíví Česko na pozvání předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové. Večer potom Cichanouská vystoupí v pražském programu Evropských dialogů Václava Havla v debatě nazvané Informace a demokracie. Diskutovat bude s investigativní novinářkou Pavlou Holcovou.

Cyklus Filmem proti ruské agresi začíná mimořádnou projekcí filmu Když květiny nemlčí běloruského režiséra Andreje Kutsily v Městské knihovně v Praze. Cyklus představí snímky, které vypráví o moderních dějinách a současnosti Ukrajiny a Běloruska. Výtěžek půjde na podporu sbírky organizace Post Bellum, která organizuje nákup helem, neprůstřelných vest a dalšího materiálu, který je teď na Ukrajině potřeba.

Akademie věd otevře několik let opravovaný zámek v Třešti. V zámku je hotel, restaurace i konferenční sál.

Inscenace kolínské činohry Diktátor zahájí 25. ročník festivalu Divadelní flora v Olomouci.

V libereckém Divadle F. X. Šaldy začíná Mezinárodní festival animovaných filmů Anifilm, hlavním tématem bude humor. 21. ročník nabídne přes 500 soutěžních i nesoutěžních snímků.

Zlínská krajská galerie představí tvorbu architekta a stavitele Dominika Feye. Je také autorem zlínské měšťanské školy nebo radnice v Napajedlech.

Česká křesťanská akademie v Zábřehu na Šumpersku pořádá večer přednášku dominikánského kněze a evangelizátora P. Jana Rajlicha „Afrika – kontinent slonů, žiraf, lidí a víry“.

Kněží ostravsko-opavské diecéze se sjedou na pouť k Panně Marii Pomocné ve Zlatých Horách. 

Nové zasedací období oficiálně zahájí britský parlament. Královna Alžběta II. letos nepřednese program vlády na další období kvůli zdravotním problémům. Zastoupí ji její syn princ Charles.

Valné shromáždění OSN začne jednat o tom, kdo nahradí Rusko v Radě OSN pro lidská práva. Zájem o post projevilo Česko.

V Budapešti vstoupí oficiálně do úřadu nová maďarská prezidentka Katalin Nováková.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve videohovoru promluví k slovenským poslancům.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

Regiony

Regiony