Očekávané události 1. 5. 2021

Očekávané události 1. 5. 2021
1. května 2021 Události Autor: Anežka Hlávková

Nabízíme Vám výběr očekávaných událostí prvního májového dne.

Křesťané Východu, ruští pravoslavní a další, slaví Velikonoce podle juliánského kalendáře - dnes prožívají Velkou sobotu, památku Kristova spočinutí v hrobě, Sestoupení do pekel.

Začíná celosvětový modlitební řetězec za ukončení pandemie covidu. Na květen ho vyhlásil papež František, který dnes v 18 hodin sám povede první růžencovou pobožnost, a to v přímém přenosu vatikánských médií. Předseda České biskupské konference, olomoucký arcibiskup Jan Graubner, vybídl tuzemská poutní místa, aby se k maratonu modliteb připojila.

Zvláštní den modlitby za nejchudší stát západní polokoule, Haiti, vyhlásili na dnešek ve své zemi brazilští biskupové.

Tradiční prvomájová Pouť česko-německého porozumění proběhne v poutním kostele Navštívení Panny Marie ve Skocích u Žlutic na Karlovarsku. Hlavním celebrantem bohoslužby od 11 hodin bude tepelský opat Zdeněk Filip Lobkowicz. 

Do virtuálního charitativního běhu pro Paraple se mohou ode dneška registrovat zájemci, a to na webové adrese Běhu pro Paraple. Výtěžek ze startovného bude použit na zajištění chodu centra.

Svátek neviditelné práce je název happeningu, který pořádá skupina aktivních matek, aby upozornila dlouhodobé přetížení za pandemie, zvláště v čase distanční výuky. Je možné se připojit vyvěšením kuchyňské zástěry z okna.

Začíná 16. ročník festivalu klasické hudby Za poklady Broumovska. Na sociálních sítích přehlídky zazní premiéra rezidenčního skladatele Tomáše Illeho, díla Antonína Dvořáka a Johanna Sebastiana Bacha. Festival potrvá do 28. září.

Koncert Filharmonie Brno "Novák 100" bude v 19 hodin živě přenášet Český rozhlas Vltava. Z brněnského Besedního domu zazní hudba Leoše Janáčka, Jana Nováka a Ericha Wolfganga Korngolda.

Pohádku do dlaně  bude vysílat po celý víkend liberecké Naivní divadlo. Soubor ji nedávno nově natočil ve spolupráci s profesionálními filmaři. Záznam bude k vidění na YouTube kanálu Naivní divadlo Liberec dětem.

V Jablonném v Podještědí začíná poutní sezona, kvůli epidemickým opatřením i letos jen s omezenou účastí věřících. Poutní bazilika svatých Vavřince a Zdislavy se navíc v pololetí kvůli rekonstrukci uzavře.

„Čas pro dcery Krále“ je název online duchovní obnovy pro ženy dnes odpoledne. Pořádající Křesťanská misijní společnost klade k zamyšlení otázky: Co mohou starší ženy předávat? A co potřebují ty mladší?

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony