Oběti romského holokaustu připomene pietní program v Praze

Oběti romského holokaustu připomene pietní program v Praze
2. srpna 2020 Události Autor: Filip Breindl

Komponovaný pietní večer na pražském Náměstí Míru dnes připomene oběti porajmos, romského holokaustu. Na 2. srpna připadá památný den související s výročím likvidace takzvaného cikánského rodinného tábora v Osvětimi. Nacisté tehdy v plynových komorách zavraždili přes čtyři tisíce Romů a Sintů.

Na pražské akci zazní jména lidí, kteří nepřežili nacistické pronásledování, a některé osudy připomene scénické vyprávění doprovázené romskou hudbou. V této formě pod názvem "My nezapomínáme" se pietní akce koná podruhé. "Je to jedno z nejhorších období, které náš národ zažil, a přesto jsou i dnes slyšet názory, že Romů se holokaust netýkal nebo že koncentrační tábory pro Romy nebyly. I kvůli tomu jsme se rozhodli udělat tento formát vzpomínání - k uctění památky obětí a také abychom přispěli k lepší informovanosti," řekl Proglasu David Tišer, ředitel pořádajícího sdružení ARA ART.

V pondělí zahájí Památník Terezín výstavu o genocidě Romů za druhé světové války. K vidění bude v bývalém Ženském dvoře a vedení památníku předpokládá umístění expozice po dobu zhruba tří let. Výstavu připravilo brněnské Muzeum romské kultury.

Zprávy pro lidi dobré vůle

v 11, 13, 15 a 20 hodin.
V sobotu v 11 a 15 hodin, od 18 Zrcadlo týdne.

Pozvánky a informace z regionů ve všední den v 7.15, v sobotu od 9 hodin.

Regiony

Regiony