Obchod s lidmi je rozšířený po celém světě, říká ředitelka společnosti IOM

8. února 2018 Události

Věřící na celém světě se spojili v přímluvách za oběti obchodu s lidmi. Papež František pro to určil 8. únor, tedy památku svaté Josfíny Bakhity, která také prošla novodobým otroctvím.

Podle stránek českého Ministerstva vnitra obchod s lidmi způsobuje například mezinárodní ekonomická nerovnováha, chudoba, porušování lidských práv, politická nestabilita a nedostatečná informovanost. Podle resortu jde také o reakci na poptávku po levné pracovní síle a erotických službách.

Podle odhadů se na světě nachází 45 milionů takových obětí. Ředitelka české pobočky společnosti IOM Lucie Sládková uvedla, že novodobým otroctvím trpí především chudí lidé, kteří se nechali zlákat podvodnými sliby pašeráků. Ti je klamou vyhlídkami na lépe placenou práci nebo možnostmi vzdělání v zahraničí. Překupníci svým obětem vezmou pas a poté je v cílové zemi přimějí psychickým či fyzickým nátlakem k práci.     

Obchod s lidmi probíhá ve všech zemích a neomezuje se na národní příslušnost nebo náboženské vyznání, uvedla pro Proglas Sládková.

Například na Slovensku se problematice věnuje iniciativa „STOP obchodování s lidmi“, která funguje pod katolickou charitou.

Zprávy pro lidi dobré vůle

v 11, 13, 15 a 20 hodin.
V sobotu v 11 a 15 hodin, od 18 Zrcadlo týdne.

Pozvánky a informace z regionů ve všední den v 7.15, v sobotu od 9 hodin.

Regiony

Regiony