Nuncius v Damašku: Obyvatelům Sýrie začaly pašije

29. února 2012 Události Autor: Filip Breindl

Ze serveru news.va jsme převzali výpověď apoštolského nuncia v Sýrii, arcibiskupa Maria Zenariho k situaci k zemi, kde téměř rok probíhají boje povstalců s ozbrojenými složkami prezidenta Bašára Asada. Připojujeme také informaci o reakci izraelského prezidenta Šimona Perese na případy výhrůžek vůči křesťanům ve Svaté zemi.

Podle diplomata na některých místech  Sýrie panuje humanitární krize – chybí zde základní potřeby, léky, světlo, je obtížné ošetřovat zraněné či pohřbívat mrtvé; tisíce obyvatel musely opustit své domovy. Lidé od počátku povstání zažívají "postní dobu a v posledních týdnech pašije," uvedl vedoucí vatikánské mise v Damašku. Arcibiskup Zenari současně hodnotí pozitivně pomoc mezinárodních organizací jako Červeného kříže a půlměsíce a ostatních charitativních organizací: "Dodává nám trochu naděje vědět, že v tomto postním období jsou s námi solidární všichni křesťané a především Svatý otec Benedikt XVI., který se modlí, myslí na naše utrpení a skrze své spolupracovníky hledá způsoby, jak nám pomoci, jak přinést do Sýrie mír a usmíření. Vnímáme solidaritu všech křesťanů na světě, kteří v tomto postním období myslí na území nepokojů, utrpení a bolesti. Cítím a také věřím v solidaritu mnoha lidí, kteří volají po míru a zasazují se za něj," sdělil apoštolský nuncius v Sýrii. 

Protikřesťanské výhrůžky, které se v nedávném období vyskytly v Izraeli, je třeba podle prezidenta židovského státu Šimona Perese brát vážně a pokusit se vypátrat jejich původce. Uvedl to jeho úřad na dotaz německé katolické agentury KNA – o pomoc požádal hlavu státu františkánský duchovní správce ve Svaté zemi, pater Pierbattista Pizzaballa. Na křesťanských posvátných místech v Jeruzalémě neznámí sprejeři opakovaně píší hesla jako „Smrt křesťanství“ a „Ukřižujeme vás.“ Pachatelé mohou podle některých komentátorů pocházet z řad radikálních obyvatel ilegálních židovských osad na palestinském západním břehu Jordánu.

zdroj: news.va, Kathpress

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony