Novým generálním sekretářem CCEE je Slovák Martin Michalíček

Novým generálním sekretářem CCEE je Slovák Martin Michalíček
14. září 2018 Události Autor: Hana Kašpárková

Novým generálním sekretářem Rady evropských biskupských konferencí (CCEE) se stal slovenský kněz Martin Michalíček. Čtyřiačtyřicetiletý kněz nitranské diecéze byl zvolen v rámci probíhajícího plenárního zasedání v Poznani s okamžitým účinkem na pět let.

Ve službě evropské církvi nahrazuje monsiňora Duarte da Cunhu, který uzavřel druhé pětileté období. Nový sekretář Proglasu řekl, že nemá v plánu pouštět se v úřadu do radikálních reforem. „Mou úlohou bude pokračovat v tom, co bylo už začato. Chci navázat na dobrou tradici, která tu byla od roku 71´- být ve službě církvi v Evropě a Svatého stolce v uplatňování těch témat, které jdou na celosvětové úrovni na přetřes - například nadcházející synoda o mládeži, nebo rozlišování povolání. Takže jejich „oživování“ na našem evropském kontinentě a potom také v jednotlivých biskupských konferencí v různých zemích,“ popsal Michalíček, který v Radě pracuje od ledna, kdy byl zvolený na místo Dona Romeryho (autora knihy Tweetuj s Bohem) zástupcem končícího sekretáře. Místo zástupce nově obsadí režisér pater Antonio Ammirati. 

Prezident Rady kardinál Angelo Bagnasco spolu s místopředsedy a prezidenty biskupských konferencí v Evropě poděkovali monsiňoru Cuhnovi za oddanost ve vedení sekretariátu a pateru Martinu Michalíčkovi za jeho ochotu sloužit církvi v Evropě.