Nový žebříček Open Doors: Tvrdou perzekuci zažívá ve světě každý sedmý křesťan

Nový žebříček Open Doors: Tvrdou perzekuci zažívá ve světě každý sedmý křesťan
18. ledna 2023 Události Autor: Jaroslava Otradovcová

Rozsah násilí páchaného na křesťanech dosáhl v posledních letech nového vrcholu. Vyplývá to ze Světového indexu pronásledování 2023, který dnes zveřejnila mezinárodní lidskoprávní organizace Open Doors (Otevřené dveře). Žebříček 50 zemí, v nichž čelí křesťané největšímu útlaku, sestavuje už dlouhá desetiletí. Jen za období od 1. října 2021 do 30. září 2022 bylo podle Open Doors pro víru zavražděno nejméně 5 621 křesťanů.  

Podle mezinárodní nevládní organizace Open Doors je dnes každý sedmý křesťan na světě vystaven "vysoké" míře pronásledování nebo diskriminace, z toho každý pátý v Africe, každý druhý v Asii a každý patnáctý v Latinské Americe. V roce 1993 čelili "vysoké" až "extrémní" míře pronásledování křesťané ve 40 zemích, jejich počet se do roku 2023 téměř zdvojnásobil na 76. Podle Open Doors zažívá jen v padesátce zemí seřazených v aktuálním Indexu "velmi vysokou" nebo "extrémní" míru pronásledování 312 milionů křesťanů.

"Dlouhodobý vývoj nás znepokojuje, protože pronásledování a porušování náboženské svobody nebylo nikdy tak závažné jako dnes," zdůraznil Kurt Igler, výkonný ředitel Open Doors Austria. Světový index pronásledování už desítky let upozorňuje na situaci milionů křesťanů, kteří trpí nejrůznějšími útokůy na svá základní práva. Údaje také umožňují zacílit podporu na ty, kteří ji nejvíce potřebují.

S ohledem na vývoj aktivista vyzývá západní vlády k větší angažovanosti: "Pronásledování křesťanů po celém světě stále není vnímáno tak, jak ve skutečnosti je: jako jeden z největších skandálů v oblasti lidských práv naší doby." Na rakouské politiky a veřejnost Kurt Igler jménem Open Doors Austria apeluje, aby "déle nemlčeli a ještě důrazněji než dosud se postavili za znevýhodněné".

Severní Korea opět na prvním místě

Předchozí výroční žebříček nejnebezpečnějších zemí pro křesťany poprvé vedl Afghánistán, aktuálně se na první příčku znovu vrátila Severní Korea. Afghánistán je letos ve Světovém indexu pronásledování devátý, v zemi ovládané Talibanem zůstávají Kristovi vyznavači nadále v nebezpečí. 

Podle Open Doors dosáhla Severní Korea v letošním roce 98 bodů, což je nejvyšší skóre od začátku dokumentace. Částečně to způsobilo zavedení nového "zákona proti reakčnímu myšlení", který vedl i k odhalení většího počtu domácích církví a zatýkání křesťanů. Zatčení znamená popravu nebo život v některém z krutých táborů pro politické vězně, kde internovaní nedostávají téměř nic k jídlu, zažívají mučení a sexuální násilí, upřesňuje organizace.

V autoritářských zemích jako je Čína (16. místo), jde naopak režimům o "úplnou kontrolu veškerého církevního života, který chtějí potlačit přísnými zákony a ideologickým nacionalismem", uvádí Open Doors. Například zákon z března 2022 v Číně umožňuje šířit náboženský obsah na internetu pouze církvím a nevládním organizacím, které mají tzv. licenci, a jsou tedy v souladu se systémem. Mnohým křesťanům je tak odepřen přístup k online službám, křesťanským výukovým materiálům a Bibli, kterých od vypuknutí pandemie koronaviru příbylo. Za porušení hrozí vysoké tresty odnětí svobody. Čína je opět zemí, kde byla většina církví a církevních institucí zlikvidována nebo uzavřena.

Rostoucí autoritářství vlád a stále nepřátelštější postoj k církvím a křesťanské víře pozoruje Open Doors v mnoha latinskoamerických státech. Například Nikaragua (50. místo) se ve Světovém indexu pronásledování objevila poprvé. Situace křesťanů se ovšem prudce zhoršila také v Kolumbii (22. místo), v Mexiku (38. místo) a na Kubě (27. místo). Například v Nikaragui a na Kubě jsou církevní představitelé pod nátlakem a zatýkáni, úřady zvyšují  dohled, odmítají registrace a povolení a zabavují budovy.

Zákony proti konverzím a fyzické útoky

V Indii (11. místo) jsou křesťané podle výroční zprávy ve dvanácti státech svévolně zatýkáni na základě zákonů proti konverzím a mohou se ocitnout za mřížemi až na deset let. V aktuálním sledovaném období bylo uvězněno více než 1 700 křesťanů. Zároveň jsou stále na pořadu dne útoky radikálních hinduistů na křesťany, hlásí Open Doors. 

Zvláště politováníhodná je podle organizace skutečnost, že stále ubývá křesťanů na Blízkém východě, ačkoli počet zabitých křesťanů v posledních letech klesl. Výjimkou je Sýrie (12. místo). V "kolébce křesťanství" mnozí ztrácejí naději –  "tvrdá daň za diskriminaci a chudobu je příliš těžká, zejména pro mladé lidi, kteří zde jako věřící pro sebe nevidí žádnou budoucnost", uvádí Open Doors.

Zdroje: kathpress.at, opendoors.at

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony