Nový systém protiepidemických opatření by mohl umožnit bohoslužby pro 20 lidí

Nový systém protiepidemických opatření by mohl umožnit bohoslužby pro 20 lidí
13. listopadu 2020 Události Autor: Filip Breindl

Pokud v České republice bude platit čtvrtý stupeň systému hodnocení epidemie, zvýší se počet osob na pohřbech, svatbách a bohoslužbách na maximálně 20 lidí. Vyplývá to ze systému, podle něhož se bude řídit postupné uvolňování protikoronavirových opatření v Česku a který dnes představil ministr zdravotnictví Jan Blatný. 

Podle něj se v současnosti celá země nachází právě ve čtvrtém pásmu, druhém nejzávažnějším na pětistupňové škále. Pokud se situace za týden nezhorší, ministerstvo navrhne vládě zmírnění opatření, například nočního zákazu vycházení, řekl Blatný. "Je vidět, že se situace obrací. Je to dobře a nesmíme polevit. Velký dík patří zdravotníkům i ostatním lidem, kteří se starají o seniory a působí v sociální péči, i nám všem za to, že se chováme zodpovědně. Pakliže bychom to nedělali, vypadaly by ty křivky úplně jinak," uvedl ministr s odkazem na vývoj epidemické situace.

Podle dosavadních opatření proti šíření koronaviru se hromadných akcí ve vnitřních prostorech včetně svateb a pohřbů může zúčastnit deset lidí. Veřejné bohoslužby, udělování svátostí a podobné úkony s účastí veřejnosti jsou možné pouze za účasti duchovního a jednoho člověka, případně jedné domácnosti.

K většímu rozvolnění míří na Slovensku. Podle dnešního sdělení premiéra Igora Matoviče schválila pandemická komise návrh, aby od pondělí 16.listopadu došlo k otevření chrámů společně s divadly a kiny, vždy do maximální kapacity 50 procent míst. "Je to dobrá zpráva. Pokud se to potvrdí, budeme velmi rádi, že dojde k částečnému uvolnění. Pro věřící je v náročné době opravdu důležitá možnost přijímat svátosti pro duchovní posilu," uvedl mluvčí slovenské biskupské konference Martin Kramara s tím, že v platnosti zůstává dispens od povinné účasti na nedělní bohoslužbě a církev bude návrat věřících do kostelů provázet výzvou k zachovávání všech hygienických pravidel.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony