Nová církevní škola Filipka se připravuje na slavnostní otevření 2. září

Nová církevní škola Filipka se připravuje na slavnostní otevření 2. září
20. srpna 2019 Události Autor: Alžběta Havlová

Přípravy na otevření nové církevní školy Filipky vrcholí. Brněnská škola, kterou zřizuje Českobratrská církev evangelická, bude po dvou letech příprav otevřena v pondělí 2. září za přítomnosti Daniela Ženatého, synodního seniora.

Program slavnostního dne zahrnuje bohoslužbu pro děti i dospělé, prohlídku nových prostor školy, zahájení školního roku ve třídách pro žáky a učitele a divadelní představení Divadla Líšeň Spoutaný trávou.

I přestože je Filipka církevní škola, nebylo vyznání při zápisu a výběru dětí pro ředitelku Ruth Konvalinkovou vůbec důležité:  "Pro nás je důležité, aby se rodiče ztotožnili s naším programem, aby přijali, co dětem chceme předat. A pokud to pro ně není překážkou, tak jsme otevřeni komukoliv," popisuje ředitelka Filipky a dodává, že mezi zapsanými žáky jsou děti katolického i evangelického vyznání společně s dětmi bez vyznání. "Filipka je škola, která by měla vytvářet určitý most mezi církví a lidmi - jak se říká - ze světa. A už se to i děje - například na brigádách se setkávají rodiče dětí, které dosud neměli žádný kontakt s církví a lidmi ze sboru, dochází zde k velmi přirozenému kontaktu," říká Ruth Konvalinková: "Za to jsme velice vděční."

Děti z Filipky se budou i učit venku.

Filipka je inovativní škola, jejíž program je založen na modelu Začít spolu, který vybírá to nejlepší z aktuálních pedagogických směrů a zároveň přejímá nosné prvky klasické školy. Ve smíšených třídách se bude učit čtyřicet dětí, postupně se škola rozroste na úplnou devítiletku.

Škola myslí i na pestrou nabídku volnočasových aktivit – za podpory Magistrátu města Brna zde mj. zařizují dílnu pro různá drobná řemesla. „Tento ateliér je speciální tím, že nemá sloužit jen pro vyučování či kroužky, ale bude otevřený i rodičům. Chceme tak podpořit i vztahy v rodinách – umožníme totiž rodičům zapojit se do tvoření spolu s dětmi, namísto věčného čekání na konec kroužků někde ve vestibulu,“ vysvětluje Ruth Konvalinková.

Jeden den v týdnu se děti budou učit mimo budovu školy, na exkurzích, v muzeích či galeriích, ale nejčastěji v přírodě – program tak navazuje i na myšlenky lesní pedagogiky.

Přípravy na otevření nové školy vrcholí.

 

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony