„Nemilujme slovy, ale skutky“ - přípravy na první Světový den chudých

„Nemilujme slovy, ale skutky“ přípravy na první Světový den chudých  Tuto neděli se slaví první Svět
15. listopadu 2017 Události Autor: Jana Lokajová

Tuto neděli se slaví první Světový den chudých. Vyhlásil jej papež František na konci Jubilejního roku milosrdenství, tehdy pozval všechny křesťany, aby podali pomocnou ruku chudým, slabým a těm, jejichž důstojnost je pošlapávána.

Na organizaci Světového dne chudých ve Vatikánu se podílí řada organizací, mimo jiné římská Charita, komunita Sant´Egidio, Maltézští rytíři nebo Komunita Jana XXIII. Ve všední dny během tohoto týdne mohou lidé v ulicích Říma absolvovat lékařskou prohlídku, odběry či odborná vyšetření v pěti mobilních ambulancích Červeného kříže. 

Papež František se chystá s dobrovolníky, kteří se chudým věnují, oslavit mši svatou mši svatou tuto neděli v 10 hodin v Bazilice svatého Petra ve Vatikánu. Očekává se zhruba 6000 věřících. Po jejím skončení je 1500 z nich pozváno na slavnostní oběd se Svatým otcem, ostatní poobědvají v připravených jídelnách, seminářích a církevních kolegiích Říma. Hosty bude obsluhovat 40 jáhnů římské diecéze a přibližně 150 dobrovolníků z farností dalších diecézí. Papež František ke svému pozvání chudých řekl: „Chci udělat toto gesto tady ve Vatikánu, kéž by každá rodina udělala to samé. Může pozvat nějakého příbuzného, přítele nebo neznámou osobu.“

V poselství ke Světovému dni chudých s názvem „Nemilujme slovy, ale skutky“ papež upozorňuje na přítomnost chudých v našem okolí a bohatství, které pro církev znamenají: „Známe velkou těžkost, která se ukazuje v dnešním světě, jak jasně chudobu identifikovat. A ona přesto na nás každodenně křičí ve svých tisícerých tvářích poznamenaných bolestí, vyčleněním na okraj, bezprávím, násilím, mučením, vězněním, válkou, omezováním svobody a důstojnosti, nevědomostí a analfabetismem, krizovou zdravotnickou situací, nedostatkem práce, obchodováním s lidmi a otroctvím, vyhnanstvím, bídou a násilnou migrací.“ Dále  píše: „Požehnané jsou tedy ruce, které se otevírají pro přijetí chudých a pro jejich podporu: jsou to ruce, jež přinášejí naději. Požehnané jsou ruce, které překonávají každou kulturní, náboženskou a národnostní bariéru a vlévají do ran lidstva olej útěchy. Požehnané jsou ruce, které se otevírají, aniž by za to něco požadovaly, bez různých „jestliže“, „ale“ a „snad“: jsou to ruce, které nechávají na bratry sestupovat Boží požehnání.“  Na závěr listu zve křesťany k aktivní účasti na Světovém dni chudých i na jeho přípravách: „Přeji si, aby se křesťanská společenství během týdne předcházejícího Světovému dni chudých – letos to bude 19. listopadu, o 33. neděli v liturgickém mezidobí – angažovala pro vytváření mnoha příležitostí k setkáním přátelství, solidarity a konkrétní pomoci. Chudé i dobrovolníky pak mohou pozvat ke společné účasti na nedělní eucharistii, aby se slavnost našeho Pána Ježíše Krista Krále vesmíru, slavená v následující neděli, ukázala jako ještě autentičtější.“

Možnosti, jak se zapojit ve farnostech vyjmenovává vikář ostravsko-opavské diecéze pro pastoraci P. Vít Zatloukal: „Mezi aktivity, které se nabízejí k uskutečnění, patří jakákoliv forma hmotné sbírky (ošacení, hygienické potřeby, trvanlivé potraviny apod.), stejně jako možná zvláštní forma finanční sbírky na chudé.“

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony