Neděle Božího milosrdenství 2020 - očekávané události

Neděle Božího milosrdenství 2020 - očekávané události
19. dubna 2020 Události, Velikonoce Autor: Filip Breindl

Západní křesťané slaví 2. neděli velikonoční, pro křesťanský východ je dnes hlavní oslava Kristova vzkříšení. Přinášíme výběr událostí očekávaných v neděli 19. dubna 2020.

Na oslavu svátku Božího milosrdenství odslouží papež František mši v římském kostele svatého Ducha. Tento chrám nedaleko svatopetrského náměstí je tradičně centrem úcty k Božímu milosrdenství. Z důvodu protiepidemických opatření bude letos mši přítomná pouze hrstka věřících.

Z obecních rozhlasů v některých obcích na Valašsku se ve 13 hodin ozve tlukot lidských srdcí. Akce již druhým rokem připomene památku padlých na konci druhé světové války. Projekt připravili absolventi zlínské univerzity Bernadett Királyová a Martin Cizner ve spolupráci se starosty obcí. Pasekářské osady roztroušené po Vizovických vrších se na přelomu let 1944 a 1945 staly útočištěm pro členy partyzánského hnutí, nacisté osady vypálili.

V 15 hodin začíná on-line program místo tradičního pochodu Prahou nazvaného Kulturou proti antisemitismu k připomínce památky obětí holokaustu. 

V boji proti pandemii způsobené koronavirem odehrají hvězdy světové populární hudby velký dobročinný koncert vysílaný televizemi i sociálními sítěmi. Do projektu One World together at home [van wrld tugedr et houm] - Jeden svět společně doma, jehož cílem je vybrat peníze do fondu Světové zdravotnické organizace, se zapojí zpěváci a hudebníci jako Elton John, Lady Gaga nebo Paul McCartney.

O neděli Božího milosrdenství se poutníci letos nesjedou ani do Slavkovic u Nového Města na Moravě. Na poutním místě spravovaném řádem pallotinů se bude v 15 hodin sloužit mše bez účasti lidu. Proglas ji bude vysílat živě.

Velikonoční neděli dnes slaví křesťanský východ.

Podruhé zazní z Pražského hradu, mimo jiné z katedrály svatých Víta, Václava a Vojtěcha, koncert Hrajeme Česku v podání Hradní stráže.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony