Násilná smrt duchovních v Iráku

5. června 2007 Události Autor: Kateřina Vitouchová

V neděli 3. června byli v severoiráckém Mosulu zavražděni katolický kněz a tři jáhnové.

Chaldejská katolická církev v Iráku v pondělí 4. června pohřbila katolického kněze Rašída Azíze Káního a tři jáhny, které po cestě z nedělní bohoslužby zavraždili neznámí ozbrojenci v neděli 3. června v Mosulu na severu země. Zprávu přijal se zármutkem Svatý otec Benedikt XVI. a útok odsoudil. Za ohavnost, kterou by každý člověk se zdravým rozumem odmítl, označil incident patriarcha Emmanuel III. Delly. Pachatelé mají podle něj na svědomí nejhorší čin proti Bohu a lidskosti, proti  svým vlastním bratřím – mírumilovným občanům a zbožným mužům, kteří se vytrvale modlili za bezpečnost a stabilitu v Iráku.

Chaldejští biskupové shromáždění tento týden na patriarchálním synodu oznámili, že prosí Boha, aby se smiloval nad dušemi mosulských mučedníků, a vyjádřili  hlubokou soustrast jejich pozůstalým. Na představitele státu i mezinárodní společenství apelovali, aby intenzivně zapracovali na vymýcení takových kriminálních činů.

V Iráku žije asi 700 tisíc katolíků chaldejského obřadu, kteří odvozují svoje jméno od Chaldejců – původních obyvatel Babylonu.

Podle agentury Reuters stojí za většinou útoků na křesťany v etnicky i nábožensky různorodém Mosulu radikálové napojení na mezinárodní teroristickou síť Al-Káida.

Zprávy pro lidi dobré vůle

v 11, 13, 15 a 20 hodin.
V sobotu v 11 a 15 hodin, od 18 Zrcadlo týdne.

Pozvánky a informace z regionů ve všední den v 7.15, v sobotu od 9 hodin.

Regiony

Regiony