Narozeniny Jana Pavla II. si připomněli i v Česku

Narozeniny Jana Pavla II. si připomněli i v Česku
18. května 2020 Události Autor: Kristýna Fuksová

Při příležitosti stého výročí narození sv. Jana Pavla II. položili v Tupesech na Uherskohradišťsku základní kámen jeho budoucího památníku. Na něm pak postaví sochu Otmara Olivy, která připomene 30 let od papežovy návštěvy sousedního Velehradu. Památník by měl být hotový do červencové národní pouti Lidí dobré vůle v roce 2021.

foto: ado.cz

„Připomene zázrak papežovy návštěvy Československa těsně po sametové revoluci,“ řekl o smyslu památníku Oldřich Vávra, starosta obce Tupesy, na jejímž hřišti před 30 lety přistál papežský vrtulník. Památník bude stát na poutní stezce z Tupes na Velehrad „Jak ke každému poutníkovi bude promlouvat, to už je na každém z nich.“ Starosta Vávra se podle svých slov nesetkal s odmítnutím projektu ze strany Tupesanů. „Jsou mezi nimi i třicátníci, kterým jako miminkům papež Jan Pavel II. požehnal.“

Celkové náklady za památník dosahují přibližně 1,2 milionu korun. Obec na realizaci dostala dotaci od Zlínského kraje a mikroregionu Buchlovsko. Zbývá jí vybrat ještě půl milionu korun. „Sbírka je nejen na zaplacení projektu, ale pro všechny, kdo se chtějí ztotožnit s naším poselstvím.“ Podle smlouvy je nejpozdějším termínem odhalení památníku v červenci 2021. Do té doby na něm bude pracovat sochař Otmar Oliva.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony