Národní týden manželství: „Manželství je více než kus papíru“

Národní týden manželství: „Manželství je více než kus papíru“
8. února 2016 Události Autor: Lucie Švestková

Letos podesáté mohou manželé v České republice prožít v týdnu kolem svátku svatého Valentina Národní týden manželství. Ve všech regionech jsou připraveny desítky akcí včetně přednášek či duchovních obnov, organizátoři také vyzývají páry, aby si na sebe udělali více času a pokusili se vyjitím z rutiny obnovit nebo rozvinout svůj vztah. Tato kampaň, která se v naší zemi uskutečnila po vzoru Velké Británie poprvé v roce 2007, každoročně přichází s novým tématem. To letošní zní „Manželství je více než kus papíru.“

„Věříme, že manželství tím podpisem oddacího listu teprve začíná a zdá se, že jen tím podpisem má vztah mnohem větší šanci na úspěch. Vztahy lidí, kteří do manželství nevstoupí, se v prvních letech rozpadají až pětkrát častěji. Proto myslíme, že je dobré se zamyslet nad tím, že i ten závazek je něco, co dává bezpečí manželství a vztahu, pokud chceme, aby vydržel dlouho,“ vysvětlil význam letošního motta mluvčí kampaně Jiří Unger. „Manželství rozhodně není věc úřední, věc papíru, ale záležitost dynamická, plná života a v dnešní době ve dvojím významu vzácná. Svou hodnotou i tím, že dnes ubývá těch, kteří se pro manželství rozhodnou i těch, kteří v něm žijí s radostí,“ doplnila Alena Poláčková z českobudějovického Diecézního centra pro rodinu.

Týden manželství má být podle pořadatelů příležitostí pro jednotlivé páry, aby si na sebe udělaly více času, věnovaly se jeden druhému a podnikly spolu třeba i něco malého, co jim pomůže obnovit nebo rozvinout svůj vztah. Pomoci jim mohou desítky akcí ve všech regionech. „Po celé republice začínají kurzy, takzvané manželské večery, což jsou kurzy pro manžele, kteří jdou osmkrát společně na rande a baví se o věcech manželské komunikace a vztahů, i dobrého sexu a řešení konfliktů,“ popsal mluvčí kampaně. Informace o všech akcích, mezi něž patří přednášky, duchovní obnovy nebo například výstava svatebních oznámení, jsou umístěny na webu Národního týdne manželství.  

Pořadatelé kampaně zaznamenali také ohlasy párů, které díky kurzům či přednáškám Národního týdne manželství dokázali překonat krizi ve vztahu. „Zvlášť právě na kurzech, které jsou třeba dlouhodobé, mají lidé prostor zbořit některé zdi, které se mezi nimi vytvořily během času, kdy se o různých věcech v tom rutinním životě nekomunikovalo. A tam máme i desítky lidí, kterým nevím, jestli to zachránilo manželství, ale minimálně vytvořilo prostor pro to, aby se nastartoval nějaký ozdravný proces a obnova manželství,“ zhodnotil Jiří Unger.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony