Náboženští představitelé se v Assisi modlili za mír ve světě

Náboženští představitelé se v Assisi modlili za mír ve světě
21. září 2016 Události Autor: Petr Pospíšil

V italském Assisi skončilo třídenní mezináboženské setkání, kterého se kromě představitelů devíti náboženských směrů účastnili i zástupci kultury a vědy. Akce pořádaná komunitou Sant´Egidio připomnělo třicáté výročí prvního světového dne modliteb za mír, který vyhlásil svatý Jan Pavel II. v roce 1986.

Setkání v Assisi byl přítomen také papež František. Setkal se konstantinopolským patriarchou Bartolomějem I., canterburským arcibiskupem Justinem Welbym nebo zástupci judaismu, islámu i budhismu. Papež František během bohoslužby za mír vyzval, abychom pocítili zahanbení nad válkou a nezacpávali si uši před bolestným křikem trpících. „V jeho ´žízním´ můžeme zaslechnout hlas trpících, skrytý křik nevinných maličkých, kterým je upřeno světlo tohoto světa. O mír žadoní oběti válek. Válek, které znečišťují národy nenávistí a zemi zbraněmi. Žadoní o něj naši bratři a sestry, kteří žijí pod hrozbou bombardování, anebo jsou nuceni opouštět svůj domov a emigrovat do neznáma, připraveni o všechno. Toto všechno jsou bratři a sestry ukřižovaného Ježíše. Jsou to maličtí Jeho království“, prohlásil římský biskup.

Bohoslužby za mír se účastnili představitelé světových náboženství, mezi nimi i představitel islámu – předseda rady Ulama Muhammad Sirajuddin Syamsuddin z Indonézie. Na setkání řekl, že islám je spojen s ostatními účastníky bohoslužby v autentické žízni po míru. „Islám je také náboženstvím míru a rádi bychom se přičinili o jeho rozšíření ve světě. Zabíjení lidí ve jménu Koránu je špatné. Podle Koránu je špatné, když se zabíjí někdo, kdo usiluje o mír a toto je naše společná hodnota, náš společný cíl. Abychom potírali jakékoli násilí, fyzické nebo verbální, zkrátka jakýkoli typ násilí“, uvedl Syamsuddin.

Podrobnosti ze setkání v Assisi se dočtete na stránkách Radia Vatikán zde.

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony