Na výběru biskupů se budou nově podílet ženy

Na výběru biskupů se budou nově podílet ženy
13. července 2022 Události Autor: Jaroslava Otradovcová

Papež František jmenoval nové členy Dikasteria pro biskupy. Poprvé se jimi staly také tři ženy.

Generální sekretářka Governatorátu městského státu Vatikán, italská františkánka Raffaella Petriniová, bývalá generální představená Dcer Panny Marie Pomocnice, Francouzka Yvonne Reungoatová a Maria Lia Zervinová – předsedkyně Světové unie katolických ženských organizací. Tato Argentinka se zároveň stává první laičkou ve vatikánských dikasteriích. 

Dikasterium (dřívější Kongregace) pro biskupy je úřad Římské kurie, který zodpovídá za výběr kandidátů do biskupských úřadů, s výjimkou misijních území, která stále spravuje Dikasterium pro evangelizaci. Naržené osobnosti pak jménem současného prefekta kardinála Marca Oulleta předkládá ke schválení papeži.

Záměr ohlásil František v rozhovoru pro agenturu Reuters minulý týden, kdy však hovořil o dvou ženách, a ne o třech, a kdy indicie ukazovaly na jiné osoby.

Přítomnost tří žen je novinkou Dikasteria pro biskupy, k němuž náležejí i čtyři nedávno  jmenovaní kardinálové-volitelé, kteří přijmou purpurový biret na konzistoři 27. srpna: Arthur Roche –⁠ prefekt Dikasteria pro bohoslužbu a svátosti, Lazarus You Heung-sik –⁠ prefekt Dikasteria pro klérus, marseilleský arcibiskup Jean-Marc Aveline a biskup z Coma,  Oscar Cantoni. K dikasteriu se připojí i kardinálové Anders Arborelius –⁠ biskup ze Stockholmu, José Advincula –⁠ arcibiskup z Manily, José Tolentino de Mendonça –⁠ archivář a knihovník Svaté římské církve, který se údajně brzy stane prefektem Dikasteria pro katolickou výchovu, a Mario Grech –⁠ generální sekretář biskupské synody. Výčet nových členů Dikasteria pro biskupy uzavírají splitsko-makarský arcibiskup Dražen Kutleša, Paul Desmond Tighe –⁠ sekretář bývalé Papežské rady pro kulturu a Donato Ogliari – opat benediktinů v Římě u sv. Pavla za hradbami a apoštolský administrátor opatství Montecassino.

Sestra Raffaella Petriniová má významné postavení ve vatikánském governatorátu (úřadu, na který papež deleguje výkonnou moc ve státě). Narodila se v roce 1969, vystudovala politologii na univerzitě Luiss, magisterský titul získala na Hartfordské univerzitě a je odbornicí na sociální učení.

Yvonne Reungoatová, narozená v roce 1945, byla jednou z prvních sedmi žen jmenovaných členkami Kongregace pro instituty zasvěceného života a společnosti apoštolského života v roce 2019 a byla první neitalskou generální představenou sester Marie Pomocnice křesťanů.

Maria Lia Zervinová, předsedkyně Světové unie katolických ženských organizací, se narodila v roce 1951. Zaujala projevy o úloze žen a dopisem papeži, zveřejněným loni v březnu. Františkovi jím poděkovala za učitelský úřad a požádala ho o "ještě jeden krok" v otázce role žen v církvi. 

zdroje:  Bollettino Sala Stampa Vaticana, ACI stampa