Na Velký pátek je volno ve 12 zemích EU, lidovci ho chtějí i v Česku

Na Velký pátek je volno ve 12 zemích EU, lidovci ho chtějí i v Česku
3. dubna 2015 Události Autor: Filip Breindl

Další debata o případném rozšíření tuzemských státních svátků o Velký pátek zřejmě čeká zákonodárce – brzké předložení příslušného návrhu ohlásil předseda poslaneckého klubu křesťanských demokratů Jiří Mihola.  "Velký pátek byl jako svátek zrušen v 50. letech na počátku komunistické totality. Chtěli bychom se vrátit k tomu, co tu bylo, a co si myslíme, že by bylo dobré," uvedl.

Sněmovna se v minulosti záležitosti několikrát věnovala, dosud bez výsledku. Podle Miholy má případná změna význam i přesto, že značná část obyvatel Česka neprožívá náboženský význam tohoto dne. Zavedení volna lze chápat jako opatření na podporu rodinného života, uvedl šéf lidoveckých poslanců, který poukázal na skutečnost, že od čtvrtka jsou školní prázdniny.

Z postkomunistických zemí se k velkopátečnímu pracovnímu klidu vrátilo pouze Slovensko a dva pobaltské státy, Lotyšsko a Estonsko. Volno nemají ani v zemích s většinovým zastoupením křesťanů v populaci, jako je Polsko či Chorvatsko. Pracovní den dnes není ve dvanácti státech Evropské unie a dále třeba ve Švýcarsku, Andoře nebo na Islandu. Častěji se pracovní klid zavádí na velikonoční pondělí – v Evropské unii jde o 19 států včetně Česka, chybějí mezi nimi třeba Španělsko a Portugalsko, kde mají volno dnes.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony