Na Světové dny mládeže do Panamy míří dvě stovky Čechů

Na Světové dny mládeže do Panamy míří dvě stovky Čechů
9. ledna 2019 Události Autor: Hana Strašáková

Ve dnech 14. - 27. ledna 2019 proběhnou v latinskoamerické Panamě 34. Světové dny mládeže, setkání mladých lidí s papežem Františkem. Na cestu se vydá i skupina dvou stovek poutníků z Česka. "Řádně přihlášených poutníků na předprogram je 150, očekáváme, že další desítky se k nám připojí až na místě," řekl Proglasu P. Kamil Strak, ředitel Sekce pro mládež ČBK.

Mottem letošního Světového dne v Panamě jsou slova Panny Marie zaznamenaná v Lukášově evangeliu: "Jsem služebnice Páně. Ať se mi stane podle Tvého slova." Celými dvěma týdny vudou poutníky z Čech provázet pracovníci Sekce pro mládež a biskupové Jan Vokál z Hradce Králové a Pavel Posád z Českých Budějovic. Poutníci z naší vlasti budou předprogram prožívat v diecézích. "Budeme ve farnosti Pražského Jezulátka v diecézi Colon, kde nás čeká poznání tamní kulutry a zvyků, výlety, sport, duchovní program a misie spojené s návštěvou nemocných. V sobotu bude festival mládeže a mše s místním biskupem," dodal k programu pater Strak. Po týdnu stráveném v diecézi se poutníci přesunou přímo do Panamy, kde budou mít program také v národním československém centru, kde prožijí katecheze, festival a v pátek křížovou cestu již s papežem Františkem. V sobotu bude večer vigílie a přespání pod širým nebem všech účastníků setkání, program bude zakončen nedělní mší svatou s papežem Františem. Ten se kromě oficiálního programu setká i s představiteli státu a církve v Panamě, navštíví mimo jiné detenční zařízení pro mladistvé a Domov milosrdného samaritána, kde se léčí lidé nakažení virem HIV.

Světové dny mládeže jsou setkání mladých křesťanů, které inicioval v roce 1984 papež Jan Pavel II. a oba jeho nástupci v nich pokračují. Konají se vždy jednou za tři roky, doposud jich proběhlo 14 a proběhly v deseti státech světa. Poslední takováto akce proběhla roku 2016 v polském Krakově.

Zprávy pro lidi dobré vůle

v 11, 13, 15 a 20 hodin.
V sobotu v 11 a 15 hodin, od 18 Zrcadlo týdne.

Pozvánky a informace z regionů ve všední den v 7.15, v sobotu od 9 hodin.

Regiony

Regiony