Na Štědrý večer mohou lidé jít na půlnoční, vláda schválila výjimku

Na Štědrý večer mohou lidé jít na půlnoční, vláda schválila výjimku
17. prosince 2020 Události, Advent Autor: Anežka Hlávková

Na dnešním jednání vláda jednala hned o několika věcech. Mezi nimi, na rozdíl od slavení silvestrovské noci, udělila výjimku v zákazu vycházení na Štědrý večer. Lidé díky tomu budou moci vyjít ven i po třiadvacáté hodině, která jinak znamená počátek zákazu.

O Štědrém dni budou moci věřící vyjít ven na půlnoční mši svatou. Vláda o tom dnes rozhodla svém na ranním jednání. Je to výjimka z omezení nočního vycházení, ve které je zakázáno mezi 23. hodinou večerní a 5. hodinou ranní. Nadále při účasti na bohoslužbě platí povinnost zakrytí úst a nosu, rozestupy a maximální zaplněnost prostoru, která nepřesahne 20 % počtu míst k sezení.

Podobně jako u nás od zítřka, na Slovensku od nadcházející soboty zavedou zákaz vycházení. Pandemická situace se na Slovensku zhoršuje a nemocnice se plní. Tamní vláda proto odsouhlasila zpřísnění protiepidemických opatření. „Zákaz vycházení na Slovensku začne už v sobotu 19. 12. V tento den se zavřou všechny obchody s výjimkou těch, které jsou nutné k zajištění základních potřeb občanů Slovenské republiky. Zákaz vycházení je zákazem, který silným způsobem apeluje na zodpovědnost lidí v naší zemi,“ okomentoval pro vysílání Radia Lumen tamní ministr zdravotnictví Marek Krajčí.

Platit ovšem bude několik výjimek, na příklad pro cesty do kostela a zpět, do zaměstnání, do zdravotnických zařízení, lékáren, k výdejním místům internetových obchodů či do banky. Povolen bude i pobyt v přírodě, individuální sporty včetně lyžování, dále sňatky, křty i pohřby. Členové jedné domácnosti se ale o Vánocích budou moci setkat pouze s jednou jinou domácností.

I přes dnešní vyhlášení vlády, že lidé budou moci o štědrém večeru na půlnoční, kvůli dalším vládním omezením se už před několika dny někteří kněží rozhodli slavnostní bohoslužbu nekonat. Například plzeňský biskup Tomáš Holub pro celou diecézi slavení takzvané půlnoční zrušil a doporučil sledování některého z mnoha online přenosů bohoslužeb.

Například druhý program České televize bude na Štědrý večer přesně o půlnoci vysílat přenos bohoslužby z baziliky Nanebevzetí Panny Marie na Starém Brně.

zdroj: ČTK, Radio Lumen

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony