Na Srí Lance si připomínají oběti teroristických útoků z loňských Velikonoc

Na Srí Lance si připomínají oběti teroristických útoků z loňských Velikonoc
12. dubna 2020 Události, Velikonoce Autor: Jana Kuklová

Katolíci na Srí Lance si letos připomínají rok od bombových atentátů, které si vyžádaly přes 300 obětí. Teroristé tehdy zaútočili na tři kostely a několik hotelů v oblasti hlavního města Colomba.

Na  21. dubna, kdy od teroristických atentátů uplyne přesně rok,  připravuje katolická církev na Srí lance  vzpomínkovou slavnost s uctěním obětí těchto útoků. “Na jejich památku jsme  na hřbitově, kde jsou všechny oběti pohřbeny, vybudovali památný kostel, který se bude nazývat Kostelem mučedníků. První mše svatá se v něm uskuteční právě 21. dubna. Kromě toho také  chystáme stipendijní program pro děti z rodin zasažených loňskými atentáty,” popisuje některé body vzpomínkového programu národní ředitel Papežských misijních děl na Srí Lance, páter Basil Perera.

Srí Lanka je nábožensky pestrý stát. Kromě křesťanů na ní žijí také buddhisté, hinduisté a muslimové. Páter Basil Perera však nepociťuje, že by se vztah katolíků k dalším náboženským skupinám po loňské zkušenosti nějak změnil: “Bylo velmi těžké odpustit a zapomenout. Ale dokázali jsme to. Měli jsme dobré vedení, modlili jsme se a nyní máme se všemi ostatními náboženskými skupinami dobré vztahy. Myslím, že katolická církev představuje dobrý příklad toho, jak se dá takové situacičelit. Jak říká svatý otec, každé náboženství má extremisty. I v katolické církvi nějací být mohou. nikdo takový se ale po útocích z minulého roku neobjevil.”

I letošní Velikonoce ale budou pro katolickou komunitu na Srí Lance neobvyklé. Kvůli opatřením proti šíření koronaviru je v několika regionech vyhlášen zákaz vycházení a katolické kostely, stejně jako všechny další náboženské budovy, jsou zavřené. “Biskupská konference v čele s kardinálem Malcolmem Ranjithem vybízí věřící, aby se modlili doma. A to především růženec. V současné chvíli je to obzvlášť důležité. Každou neděli také kardinál slouží mši svatou v živém přenosu. Lidé se díky tomu mohou bohoslužby účastnit ze svých domovů,” popisuje současnou situaci národní ředitel Papežských misijních děl páter Basil Perera.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony