Na Slovensku znají vítěze soutěže Děti pro Sýrii

Na Slovensku znají vítěze soutěže Děti pro Sýrii
16. října 2018 Události Autor: Pavel Chaloupka

U příležitosti Mezinárodního dne dětí vyhlásila letos slovenská pobočka mezinárodní dobročinné a pastorační organizace ACN Pomoc trpící církvi dětskou výtvarnou soutěž Děti pro Sýrii. Zapojili se do ní malý umělci od čtyř do osmnácti let, nejvíce prací poslali žáci základních škol. Odborná porota pak vybrala vítěze, ocenila práce Modlíme se za Sýrii, Dnes ne a v kategorii předškoláků tu s názvem Máme vás v srdci.

"Soutěž jsme věnovali syrským dětem. I takto jsme upozornili Slovenské děti na ukradené dětství a mládí jejich vrstevníků v blízkovýchodní Sýrii. Učitelům děkujeme za pedagogický přístup a mladým výtvarníkům za umělecké vyjádření empatie a solidarity s jejich utrpením", řekla ředitelka slovenské národní kanceláře Martina Hatoková.

Do soutěže se zapojily děti ve věku od čtyř do osmnácti let. Nejvíce výtvarných prací zaslali žáci základních škol, kteří soutěžili ve dvou kategoriích. V té první, kterou tvořili žáci nižších tříd základních škol, zvítězila Margaréta Mlaková z Plavnice se svým dílem Modlíme se za děti v Sýrii, na druhém místě se umístil její spolužák Maxim Řepka. Ve druhé kategorii měla porota ještě náročnější rozhodování, protože práce byly ideově, žánrově i technicky různorodé. Odborná komise, kterou tvořili čtyři výtvarní pedagogové a jeden zástupce ACN Slovensko - Pomoc trpící církvi, nakonec rozhodla o vítězích. První místo získala Soňa Kováčiková ze Žiliny s prací Dnes ne. Druhá skončila Lea Červeňáková z Budkoviec, třetí pak Zuzana Strelova z Levoče a Nikola Kandalíková ze Žiliny. Do soutěže se zapojili i nejmenší umělci, žáci mateřských škol, kteří sice věkově nesplňovali kritéria žádné kategorie, ale porota se rozhodla ocenit i je. Cenu tak poroty získala předškolačka Adelka Hanuliaková s dílem Máme vás v srdci.

Vítězové budou oceněni 24. listopadu během Noci svědků v Trnavě, která bude jednou z akcí Týdne pomoci pronásledovaným křesťanům. Nejlepší práce pak bude do ledna příštího roku prezentovat putovní výstava. Výtěžek z ní poputuje na konkrétní projekt pomoci dětem v Sýrii.

Papežská nadace ACN Slovensko – Pomoc trpící církvi zahájí koncem listopadu kampaň, ve které bude vybízet k materiální a duchovní podpoře syrského lidu.

Mezinárodní nadace ACN poskytla obyvatelům Sýrie od vypuknutí války v roce 2011 pomoc v hodnotě přesahující 25 milionů eur.

ACN - Aid to the Church in Need je mezinárodní dobročinnou a pastorační organizací. Zaměřuje se na poskytování materiální a duchovní pomoci křesťanům všude tam, kde jsou pronásledováni, utlačováni nebo kde trpí hmotnou nouzí. Vznikla v roce 1947 a v roce 2011 byla povýšena na nadaci papežského práva. ACN každoročně realizuje přibližně 5 300 projektů v téměř 150 zemích světa. Podporuje ji přes 400 000 soukromých dárců z celého světa. Na Slovensku působí prostřednictvím národní kanceláře ACN Slovensko - Pomoc trpící církvi od března 2017.

NyníPísničky pro hezké...
Píseň: Tak se věci mají (2018); Interpret: Něžná noc; Album: Něžná noc (Šrůmová–Hedl): Tak se věci mají
16:00Pozvánky na festivaly
16:45Písně
16:55Folklorní okénko
17:55Myšlenka na den
18:00Modlitba růžence (slavný)
18:35Hudební zastavení

Zprávy pro lidi dobré vůle

v 11, 13, 15 a 20 hodin.
V sobotu v 11 a 15 hodin, od 18 Zrcadlo týdne.

Pozvánky a informace z regionů ve všední den v 7.15, v sobotu od 9 hodin.

Regiony

Regiony