Na Slovensku vytvořili aplikaci Lectio divina

Na Slovensku vytvořili appku Lectio divina. Je zdarma.
21. listopadu 2022 Události Autor: Veronika Skalická

Farnost Dobrého pastýře v Žilině a Pastorační fond Žilinské diecéze spouští mobilní aplikaci Lectio divina. Široká veřejnost tak má možnost číst Písmo svaté pomocí této starodávné techniky. Ta kombinuje četbu Bible mimo jiné s rozjímáním. Appku lze zdarma stáhnout pro platformy Android a iOS. Česká verze aplikace zatím není.

Logo appky Lectio Divina SK„Aplikace obsahuje texty, které uživatelům pomůžou dostat se do této modlitební techniky. Do aplikace budou postupně přibývat nedělní biblické texty spolu s meditací, modlitbou, kontemplací a jednoduchou výzvou k aplikování Božího slova v každodenním životě,“ přibližuje žilinská farnost Dobrého pastýře. Do aplikace je také možné psát poznámky.

Technika lectio divina je známá od prvních století církve. „Nedá se naučit za jeden den, za týden. Chce to spoustu času. Je určená pro všechny, pro jednotlivce i společenství,“ přiblížil slovenskému radiu Lumen autor aplikace kněz Dušan Pecko.

Papež Benedikt XVI. označil lectio divina za jeden z účinných prostředků, jak obnovit církev. „Tato technika spočívá v delším rozjímání nad biblickým textem, který se opakovaně čte, téměř prožívá,“ uvedl v roce 2005.

Níže si můžete poslechnout reportáž redaktora Ludovíta Malíka ze slovenského radia Lumen o nové mobilní aplikaci:

NyníPísně
Píseň: Já ji měl rád (2017); Interpret: Malina Brothers, Malina Luboš; Album: Malina Brothers & García Kateřina
05:40Radio Vatikán (slovenské...
05:57Myšlenka na den
06:00Dnešní evangelium
06:05Ranní chvály
06:20Duchovní slovo
06:25Ranní proud