Na Slovensku se předávaly Ceny Fra Angelica

Na Slovensku se předávali Ceny Fra Angelica
20. února 2019 Události Autor: Pavel Chaloupka

V Bratislavě se včera předávaly Ceny Fra Angelica. V Primaciálním paláci je převzali další laureáti v oblasti slovesného, ​​výtvarného a hudebního umění a ti, kteří se ve své tvorbě i práci přičinili o rozvoj křesťanské kultury na Slovensku. 

Ocenila je Rada Konference biskupů Slovenska pro vědu, vzdělání a kulturu, kterou vede ordinář Ozbrojených sborů a ozbrojených sil František Rábek.

Pamětní medaili s vyobrazením patrona umělců a diplom si odnesl například dirigent Pavel Tužinský, Františkánská Schoola Bratislava, akademický sochař Milan Opálka, básník a prozaik Blažej Belák i nitranský biskup Viliam Judák. Cena Fra Angelica, kterou slovenský episkopát uděluje předním umělcům, vědcům a teoretikům, je projevem uznání zástupcům umělecké obce ze strany katolické církve. Odkazuje patrona umělců blahoslaveného v roce 1982 papežem Jan Pavel II. Italský malíř a dominikánský kněz, vlastním jménem Giovanni z Fiesole, se proslavil se zejména obrazem Korunování Panny Marie. Vysloužil si jím pojmenování Frater Giovanni Angelico - Andělský bratr Jan. Pohřben je v římském Chrámu Santa Maria sopra Minerva. Jako jeden z nejvýznamnějších malířů florentské rané renesance se stal patronem umělců.

NyníKomorní hudba
Skladba: Velká sonáta op. 85 - Allegro maestoso; Autor: Giuliani Mauro; Sóla: Jurkovič Miloš - flétna, Zsapka Jozef - kytara
02:00Křesťan a svět
02:26Písně
03:00Folklorní okénko
04:01Písničky před svítáním
04:45Jitro s dechovkou
05:00Písně

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony