Na Petrově se stavěl betlém, část putuje po rodinách

11. prosince 2017 Události Autor: Petr Pospíšil

Brněnská katedrála svatých Petra a Pavla, stejně jako řada dalších chrámů po celé zemi, se v těchto dnech připravuje na vánoční svátky. Dnes dopoledne se na Petrově stavěl betlém. Staví se každý rok se stejnými figurami, ale s různými obměnami.

„Dnes se staví ten základ plus základní figury, ale ta hlavní část tam samozřejmě chybí a to je to samotné sousoší Josefa, Marie a samotného Ježíška. Pro letošní advent jsme vymysleli takovou drobnou farní aktivitu, ta soška už od začátku adventu putuje po rodinách. Každá rodina ji má jeden den a využije to k tomu, že se právě může sejít třeba se sousedy, příbuznými, s babičkou, s dědečkem, třeba se krátce pomodlí, sejdou se, rozsvítí svíčku a takhle to propojí celou tu farnost. A když potom na Štědrý den při té odpolední bohoslužbě se Ježíšek vloží do jesliček tady do toho betléma, tak vidí každý z těch dětí a z těch rodičů, že to je ten ´jejich´ Ježíšek, kterého taky měli doma“, popsal záměr putování hlavní části betlému farář na Petrově Tomáš Koumal.

Betlém bude v katedrále vystaven, jako každý rok, až do Hromnic – tedy do 2. února 2018. Tvůrcem petrovského betléma je řezbář Heřman Kotrba, který jej začal vyřezávat v pohnuté době komunistické totality. „Je to určitě hodně zvláštní symbolika, že právě na začátku těch 50. let, kdy církev byla pronásledovaná v naší zemi, ten betlém vznikal. Tak už to v dějinách bylo často, že betlém byl pro lidi silným symbolem a stával se pro ně výzvou Boží přítomnosti v té době a proto vlastně i ten betlém nebyl vždycky jenom úzce vázán na kostel, ale často je máme doma. Ta betlémářská tradice je v Čechách a na Moravě hodně silná a možná právě z těchhle důvodů – že ve chvíli, kdy to nebylo možné navenek, veřejně, tak o to víc se to soustředilo do těch domácností a ta víra tím byla podporována“, uvažuje P. Koumal.

Petrovský betlém vznikal v roce 1950-1953. Jeho tvůrcem je řezbář Heřman Kotrba. Betlém je vyřezán z několika monobloků lipového dřeva a od ostatních betlémů se odlišuje tím, že jeho figury nejsou vyřezány každá zvlášť, ale v několika skulpturách sdružených postav. Dobarveny jsou vodovou temperou a poté přelakovány. V pozadí je tvořen vyobrazením města s hvězdou a figurami andělů. V jeskyni je Svatá rodina – Panna Maria a sv. Josef se sklánějí nad jesličkami s narozeným Ježíškem. Tomu se přicházejí poklonit pastýři a králové.

Na místě natáčel redaktor Petr Pospíšil. Poslechněte si podrobnější reportáž.

NyníRanní magazín
Píseň: Noe (2015); Interpret: Hlaváčová Anna - zpěv, Železňák Miloš - kytary; Album: Železňák Miloš, Anna & vtáčiky
06:45Ranní zíváček
07:00Zprávy ČRo Dvojka
07:05Písně
07:15Pozvánky
07:45Třikrát z Proglasu
08:00Zprávy ČRo Dvojka

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

Regiony

Regiony