Mše připomene výročí úmrtí kardinála Miloslava Vlka

16. března 2018 Události Autor: Petr Pospíšil

V neděli uplyne rok od úmrtí kardinála Miloslava Vlka, zemřel 18. března 2017 ve věku 84 let. V sobotu za něj bude od 18.00 sloužena zádušní mše v pražské Svatovítské katedrále.

„Myslím, že chybí ten jeho hlas, jasný hlas církve, který prostě ukazuje padni komu padni, pravdivě situaci, jaká je. A ta u nás bohužel dobrá není. Já věřím, že by pan kardinál stál vedle těch, kteří před několika dny protestovali na Václavském náměstí a pak tady na Hradčanském náměstí, a že by je podpořil, protože on to dovedl, měl v tom jasno, měl k tomu odvahu a dovedl to dobře vystihnout“, vzpomíná na zesnulého kardinála emeritní plzeňský biskup František Radkovský.

„Moje nejsilnější zkušenost s panem kardinálem Vlkem byla právě v osobním kontaktu. Stejně jako mnoho jiných lidí, i já jsem byl překvapen jeho laskavostí, neokázalou, přátelskou, řekl bych takovou neformální formou komunikace, kterou volil. Prostě byl to člověk, kterému jsem věřil to, co říká, protože to jeho přesvědčení bylo kryto kvalitou života“, připojil svou vzpomínku religionista, teolog, kazatel Církve bratrské Pavel Hošek.

Kardinál Miloslav Vlk se narodil 17. května 1932 v obci Líšnice u Milevska. V letech 1991-2010 působil jako 35. pražský arcibiskup a primas český. Před tím krátce řídil českobudějovickou diecézi jako sídelní biskup. V dobách komunistické totality působil ve skryté církvi, pro listopadu 1989 se angažoval v úsilí o majetkovém vyrovnání státu a církví v rámci tzv. restitucí. Zemřel v sobotu 18. května 2017 v Praze ve věku 84 let.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

Regiony

Regiony