Mosulský arcibiskup v Praze poděkoval za podporu iráckých křesťanů

12. května 2015 Události Autor: Filip Breindl

Předseda České biskupské konference, kardinál Dominik Duka předal tři milióny korun arcibiskupovi syrské katolické církve z iráckého Mosulu Yohannu Petru Mouchemu, který je v těchto dnech na návštěvě Česka a dnes koncelebroval mši ve svatovítské katedrále.

Jedná se o finanční prostředky, které věřící věnovali charitě na pomoc pronásledovaným křesťanům a dalších obětí teroristů z hnutí Islámský stát. "Je potřeba pomoci našim lidem, kteří jsou v krizi, zažívají obtížnou situaci. Už jsme dostali několik set tisíc dolarů od křesťanů v Americe, a tak jsme hned mohli vzpomenout na naše nemocné, kterým se tak mohly nakoupit léky  a potřeby pro chirurgická ošetření. Protože to je teď u nás nesmírně drahé a obtížně dostupné," řekl arcibiskup Mouché, který je sám na útěku poté, co se Mosulu zmocnili islamisté. Od loňského léta navštěvuje a povzbuzuje křesťanské uprchlíky v Kurdistánu. "Já se svými kněžími jsme všechno opustili, nechali jsme to ležet – náš majetek, naše kostely, i když je toho škoda – rukopisy, dokumenty – všechno jsme nechali na místě, protože tam už přišel Daeš (Islámský stát) … Chtěli jsme zachránit i naše dcery, ženy, takže bylo lepší všechno nechat a utéci," popsal arcibiskup Mouche.

Rozsáhlejší rozhovor s arcibiskupem Mouchém, který vznikl ve spolupráci s kolegy z Katolického týdeníku a televize Noe, přineseme v pátečním pořadu Všimli jsme si (vysíláme 15. května 2015 od 16 hodin, opakujeme v sobotu mimořádně od 17 hodin).

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony