Moravčík: Policie eviduje díky koronaviru mnohem méně trestných činů

Moravčík: Policie eviduje díky koronaviru mnohem méně trestných činů

V době nouzového režimu jsou ve zvláštním nasazení také policisté, kteří spolu s hasiči a záchranáři tvoří součást Integrovaného záchranného systému (IZS). Jak konkrétně se současný výjimečný stav na práci policie odráží, sdělil v dopoledním vysílání Proglasu plukovník Ondřej Moravčík z odboru komunikace Policie ČR.

 

Aby nedošlo k situaci, kdy by se nakazily celé policejní složky, přijali pracovníci policie systém rozdělení do pracovních skupin, vysvětlil Moravčík. I přes nakažené z řad policistů proto nebyla díky tomuto systému činnost policie ochromena: „Žádným způsobem to neomezuje běžný výkon služby,“ zdůraznil. V současné době dle jeho informací počty nemocných klesají.

Navzdory pravidelným cvičením složek IZS společně s hasiči a záchranáři je podle plukovníka Moravčíka současná pandemie něčím zcela novým, na co se úplně připravit nelze. Pozitivní je na této situaci podle jeho názoru to, že policistům přináší nové zkušenosti a zvyšuje jejich akceschopnost.

Co se týče kontrol dodržování vládních nařízení v souvislosti s koronavirem, v jejich četnosti se nic podle policejního plukovníka nezměnilo: „Děláme jich stále stejné množství, jediný zásadní rozdíl je v tom, jak často dochází k porušování nařízení.“ Vypozoroval, že disciplinovanost veřejnosti se výrazně snižuje s nástupem víkendu a hezkým počasím: „Vůle dodržovat vládní opatření v takovém případě není tak silná, jako ve dnech, kdy hezky není.“ Udává, že nárůst přestupků je až stoprocentní. Oproti tomu ale poznamenává, že se v letošním prvním čtvrtletní výrazně snížilo množství trestných činů.

Policejní kontroly se podle Moravčíka nyní nejvíce nasazují do turisticky lákavých lokalit, kde se lidé i často shlukují. Policie pak hlídkuje především na parkovištích. „Na těchto místech je teď možné setkat se s policií častěji, než bylo doposud běžné,“ potvrdil.

Kontroly vykonává policie také v horských pohraničních oblastech: „Naše činnost zde je především informativní, lidé si často neuvědomují, že vstupovat do cizího státu není v tomto režimu možné.“ Většinou se jedná o turisty, které stačí pouze upozornit, dodává.

Reakce na policii jsou prý vesměs pozitivní. Napjatější situace jsou podle Moravčíka zpravidla spojené s popíjením alkoholu, většinou u výdejních okének barů a restaurací. „Tam už většinou nestačí pouhá domluva, ale je nutné přistoupit i k represi – takové chování se eviduje a postoupí správnímu orgánu,“ shrnuje plukovník Moravčík.

 

 

 

 

 

 

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 11, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 11 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony