Mons. Piťha čelí žalobě kvůli projevu během svatováclavských oslav

11. října 2018 Události Autor: Petr Pospíšil

Česká ženská lobby dnes podala trestní oznámení na katolického kněze Petra Piťhu kvůli kázání, které pronesl v katedrále svatého Víta na konci září. Dokument Rady Evropy označil při řeči ve svatovítské katedrále za nedemokratický a diktátorský. Kardinál Dominik Duka se jej zastal.

„Vaše rodiny budou roztrženy a rozehnány. Bude k tomu stačit, že dětem řeknete, že muž a žena nejsou totéž. Vezmou vám děti a zatají vám, kam je zašantročili“, řekl například Mons. Piťha.  Podle právníků České ženské lobby se Piťha dopustil úmyslného šíření poplašné zprávy a snažil se veřejnost a věřící přesvědčit, že Istanbulská úmluva rozvrací rodiny.

„Tam je hodně mýtů a pověr. Zapomíná se na to, že bude na státu, aby aplikoval (Istanbulskou úmluvu – pozn. redakce) do té míry, do které to ten stát považuje za únosné a přijatelné, že tam je prostě prostor a že to není žádné dogma“, řekla před časem pro Radio Proglas eurokomisařka Věra Jourová s tím, že Istanbulská úmluva má za cíl primárně snížit domácí násilí na ženách a na dětech. K údajné nadbytečnosti Istanbulské úmluvy vhledem k platným zákonům národních vlád v této otázce poznamenala, že ne všechny země EU mají otázku ochrany žen dostatečně ošetřeny. „V některých státech je to více pokryto v národní legislativě, v některých méně. Řekla bych, že ČR na to hodně dbala i v minulosti, ale přesto jsou tam některé věci, které by ještě slušelo zlepšit. Já si třeba myslím, že ČR nemá dostatek útulků pro týrané ženy a děti“, uvedla eurokomisařka.

Kardinál Dominik Duka v souvislosti s kázáním proneseným na svátek sv. Václava v pražské katedrále dnes vydal prohlášení, v němž Mons. Petru Piťhovi vyjadřuje svou podporu. „Zároveň konstatuji, že se nic nemění na oficiálním stanovisku ČBK ve věci Istanbulské úmluvy“, uvádí se v prohlášení, zveřejněném na webu cirkev.cz.

Na základě doporučení vládního Výboru pro prevenci domácího násilí a násilí na ženách vydal Úřad vlády ČR brožuru s názvem Úmluva Rady Evropy o prevenci a potírání násilí vůči ženám a domácího násilí: mýty a fakta. Text reaguje i na obavy, vyplývající tzv. „genderové ideologie“. Celý text Istanbulské úmluvy je k dispozici například zde.

(Ilustrační foto: Člověk a víra, Lucie Horniková)