Mnozí mezi námi trpí nouzí materiální, finanční, duchovní či vztahovou, upozorňují Dny proti chudobě

Mnozí mezi námi trpí nouzí materiální, finanční, duchovní či vztahovou, upozorňují Dny proti chudobě
17. října 2022 Události Autor: Anežka Hlávková

Ekumenické setkání v ostravském Domově Přístav odstartovalo Dny proti chudobě. Posedmnácté je spolu s Armádou spásy pořádá Charita Ostrava. O tématu chudoby a nutnosti podpory sociálně ohrožených lidí jsme hovořili s ředitelem ostravské charity Martinen Pražákem.

„My po těch 17 let chceme upozorňovat společnost a především politiky na to, že je tady fenomén, o kterém se sice hodně mluví, ne vždy se ale pro něj dělá dost. Proto pořádáme akce, aby upozornily na existenci lidí mezi námi, kteří trpí chudobou: ať už chudobou materiální, finanční, duchovní anebo vztahovou,“ přiblížil ve vysílání Proglasu cíl iniciativy ředitel ostravské charity Martin Pražák.

A doplnil téma chudoby o jeho historii i současnost: „O naše azylové domovy, noclehárny a nízkoprahová denní centra je větší zájem než dříve. Energetická krize a rostoucí inflace tu situaci nezlepšily. V poradnách se setkáváme s lidmi, kteří se na nás obracejí s prosbou o radu v oblasti teď vyhlášeného Milostivého léta, případně řešení jejich energetické situace v domácnosti. Zájem je tedy velký, ale bohudík tu existují nástroje, které těmto lidem mohou pomoci, a pokud lidé mají zájem, mohou nalézt oporu a pomoc.“

Celý rozhovor s ředitelem ostravské charity Martinen Pražákem si můžete poslechnout níže v záznamu. Uvádíme ještě jeho závěrečná slova, která vzkázal:

„Chtěl bych požádat lidi, aby byli vstřícní a pomáhali tam, kde je to potřeba: to znamená především v nejbližším okolí. I v Bibli je psáno: chudí budou vždycky mezi námi a je potřeba s tím něco dělat.“