Mladí skauti vyráží na středoevropské jamboree

Mladí skauti vyráží na středoevropské jamboree
28. července 2018 Události Autor: Petr Pospíšil

Čeští skauti si rok před odjezdem na velké světové jamboree vyzkouší menší generálku - výpravu na Středoevropské jamboree v Maďarsku, nedaleko od Budapešti.

Na letošní ročník vyrazí 363 účastníků z České republiky. Nejvíce lidí jede z Prahy a okolí. Jde o historicky největší českou reprezentační výpravu na tuto skautskou akci. Program je připravován pro skauty a skautky od 14 do 18 let „Toto setkání je zaměřeno ze země Visegradské čtyřky. Hlavním cílem je, aby byly posíleny vztahy právě těchto zemí. Bývají přizvány i další země“, řekla Proglasu vedoucí české výpravy Vendula Urbanová, která se jamboree zúčastnila už dvakrát, jednou na středoevropském a jednou na celosvětovém. „Nejvíc se těším, že poznám mnoho skvělých lidí z různých zemí a na skvělé zážitky, který si pro nás organizační tým připravil v rámci programu“, svěřila se jednadvacetiletá skautka.

Česká výprava s sebou poveze čajovnu, organizuje pro všechny účastníky Jamboree tradiční celovečerní program Czech party a dále bude Česko reprezentovat na programu zvaný International day. Na něm představí 15 stánků s nejrůznějšími tématy, které se týkají ČR, např. historie, Typická česká jídla a pití, turistické značky a česká příroda, české vynálezy, jazykolamy, tradice, České pohádky, výroba turbánků a papírových podsadových stanů nebo folklór. 

Jamboree se koná od roku 2004 jednou za dva roky a jeho kořeny sahají až do roku 1931, k takzvaným Táborům slovanských skautů. Další středoevropské jamboree bude hostit Česká republika, a to v roce 2022. Za dva roky bude evropské jamboree pořádat Polsko.

NyníHudební siesta
Skladba: Symfonie C dur opus 11 (1790) - Larghetto con motto.Affertuoso; Autor: Vranický Pavel; Dirigent: Gregor Bohumil; Soubor: Dvořákův komorní orchestr
13:00Zprávy Proglasu, počasí
13:05Písně
13:45Dnešek v kalendáři
14:00Třikrát z Proglasu
14:30Písničky pro hezké...
16:00Za 5 pět