Mladí misionáři působí v českých farnostech

Mladí misionáři působí v českých farnostech
17. července 2017 Události Autor: Anežka Wiewiorková

Druhý turnus misií dnes začíná ve Stráži pod Ralskem na severu Čech a v Potštátu na Moravě. Mladí ze společenství Antiochia se ve farnostech střídají většinu prázdnin a podle potřeb se zapojují do života obce.

Antiochia navštěvuje různé farnosti Čech a Moravy bezmála 25 let. „Oproti loňskému roku jsme letos na nových místech, ale v Potštátu jsme byli už před dvanácti lety a do Stráže se vracíme po tříleté pauze,“ řekl Proglasu hlavní koordinátor Antiochie Ondřej Talaš, který je spolu s účastníky druhého turnusu ve Stráži pod Ralskem. Místa působení si misijní společenství vybírá podle farnosti, záleží i na jejím správci a dalších kritériích. „Je to typicky farnost, která potřebuje oživit a pan farář, který touží, aby v té farnosti rostlo něco dobrého,“ doplnil Talaš. „Setkáváme se s místními a vydáváme jim svědectví o našem životě s Bohem,“ vysvětlil.

Antiochia na místě zůstává většinu prázdnin a připravuje program pro všechny věkové skupiny, zvláštní pozornost ale dobrovolníci věnují mladým a dětem. „Místní jsou rádi, že s dětmi někdo tráví čas smysluplně. Tady ve Stráži funguje fara trochu jako nízkoprahové centrum. Tím, že už jsme tu počtvrté, si děcka navykly, že dopoledne i odpoledne jsme jim k dispozici,“ popsal Ondřej Talaš. V plánu mají také navštívit domov důchodců, připravit prázdninovou Noc kostelů či koncert. „To proto, že na tomto turnusu máme hudebníky,“ doplnil Talaš s tím, že program se odvíjí od toho, jací dobrovolníci zrovna přijedou. „Místní nás přijímají, svěřují nám děti, postupně se ta spolupráce rozvíjí. Něco tady už je, ale hodnotit budeme moct až po delší době,“ řekl Talaš o výsledcích činnosti Antiochie.

Účastníci druhého turnusu, kterých je v Čechách šest a na Moravě osm, budou na místech svého působení do středy 26. července. Potom je vystřídá další parta. „Jsou tři až čtyři turnusy za sebou, letos po jedenácti dnech,“ upřesnil Ondřej Talaš. V příštím roce je podle něj pravděpodobné, že se Antiochia vrátí do Stráže, na Moravě ale nejspíš zavítá do jiné oblasti.

NyníRanní zíváček
Píseň: Skáčeme (2020); Interpret: Šmilňák Miro Jilo; Album: Jilo Miro: Čáry máry múú…
07:00Zprávy ČRo Dvojka
07:05Písně
07:15Pozvánky
07:45Třikrát z Proglasu
08:00Zprávy ČRo Dvojka
08:05Ranní magazín

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony