Mír je možný: členové hnutí Sant Egidio se setkali v Albánii

Mír je možný: členové hnutí Sant Egidio se setkali v Albánii
8. září 2015 Události Autor: Anežka Wiewiorková

V albánské Tiraně dnes končí 28. setkání hnutí Sant Egidio. Jeho motto zní: "Mír je možný - náboženství a kultury v dialogu".

 

  

 

Na letošní ročník mírové konference, která každoročně navazuje na mezináboženské setkání svolané svatým Janem Pavlem II. v roce 1986 do Assisi, přijelo několik tisíc lidí. Zúčastnili se také  zástupci některých nekřesťanských náboženských komunit nebo politických špiček, například italský prezident Sergio Mattarella nebo ministr zahraničí Paolo Gentiloni. "Velmi ocenil to, že ostatní státy Evropské unie začaly aktivně řešit otázku uprchlíků, že všechno neleží jen na zodpovědnosti Itálie," řekla česká účastnice setkání Iveta Jalová.  Podle ní mají stoupenci různých vyznání, kteří se v Albánii sešli, na migranty stejný názor: "Běženci jsou bližní v nouzi. Je třeba jim pomáhat a neptat se, jestli utíkají z ekonomických nebo jiných důvodů. Prostě jsou to lidé, kteří hledají lepší budoucnost."  Účastníci konference ocenili, kolika běžencům dokážou poskytnout azyl tak malé státy, jako jsou Libanon nebo Jordánsko, dodala Jalová: "Kladou se za příklad ostatním zemím. I České republice, která se jich rozhodla přijmout opravdu minimální množství."

Účastníci konference se kromě problematiky utečenců zabývali tím, jak se mohou jednotlivá náboženství zasadit o mír ve světě. Mezi diskutovanými tématy byly také problémy životního prostředí a sociální nerovnost v Africe a Latinské Americe.

Iveta Jalová připomněla, že setkání se koná v Albánii, kde spolu v míru žijí věřící různého vyznání, především křesťané a muslimové. Jejich společnou zkušenost komunistické totality v podobě Hodžova režimu, který  popíral všechna náboženství, podle ní zmínil jeden z účastníků."To ty lidi spojilo. Chci to uvést jako pozitivní příklad toho, že není třeba mít strach z uprchlíků, kteří nejsou křesťany,"  povzbudila ke vstřícnosti Jalová.

NyníRanní zíváček
Píseň: Skáčeme (2020); Interpret: Šmilňák Miro Jilo; Album: Jilo Miro: Čáry máry múú…
07:00Zprávy ČRo Dvojka
07:05Písně
07:15Pozvánky
07:45Třikrát z Proglasu
08:00Zprávy ČRo Dvojka
08:05Ranní magazín

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony