Minský arcibiskup: Kostely jsou otevřeny všem, policie je nesmí blokovat

Minský arcibiskup: Kostely jsou otevřeny všem, policie je nesmí blokovat
27. srpna 2020 Události Autor: Filip Breindl

Běloruská policie nesmí jakkoli blokovat vstup do kostelů. Pokud to dělá, porušuje ústavou zaručenou náboženskou svobodu občanů, prohlásil arcibiskup z Minska Tadeusz Kondrusiewicz v reakci na incident z noční demonstrace proti prezidentovi Alexandru Lukašenkovi.

Část protestujících se před zásahem speciální policejní jednotky OMON ukryla v katolickém kostele svatých Šimona a Heleny. Těžkooděnci pak obsadili všechny vchody a bránili demonstrujícím v odchodu a dalším lidem ve vstupu do chrámu, jak zachycuje video zveřejněné na webu běloruské katolické církve. Podle arcibiskupa Kondrusiewicze šlo o nezákonný postup, který mají příslušné orgány vyšetřit, provinilce potrestat a zajistit volný přístup do kostelů, které jsou otevřeny všem.

V Bělorusku třetím týdnem pokračují protesty proti režimu autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka, jehož úřady vyhlášené vítězství v prezidentských volbách z 9. srpna pokládá opozice za zfalšované a Evropská unie je odmítá uznat. Ochránci lidských práv a nezávislá média hlásí z posledních dnů, že stejně jako v počátcích protestů policisté znovu zatýkají demonstranty a opoziční aktivisty, zatím řádově po desítkách.

zdroj: Catholic.by, Kathpress, ČTK

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony