Miluji katalánskou vlast i Španělsko, řekl kardinál z Barcelony

27. října 2017 Události Autor: Filip Breindl

Katalánský parlament schválil rezoluci o nezávislosti na Španělsku, kterou předložila regionální vládní koalice. Na protest proti hlasování opustili poslanci tří opozičních stran jednací sál. Španělský Senát absolutní většinou schválil omezení katalánské autonomie, o konkrétních krocích rozhodne vláda.

„Miluji Katalánsko, které je mou vlastí, miluji stejně tak Španělsko. Modlete se za nás,“ reagoval na aktuální dění barcelonský arcibiskup, kardinál Juan José Omella Omella, který se účastní mezinárodní konference ve Vatikánu o budoucnosti projektu sjednocené Evropy. Na sociálních sítích o jeho výroku informoval generální sekretář České biskupské konference Stanislav Přibyl. Katalánští biskupové až na jednu výjimku vyzývali v současné debatě kolem referenda a vyhlášení nezávislosti ke zdrženlivosti a poukazovali na platný zákonný pořádek.

České ministerstvo zahraničí ve svém prohlášení uvedlo, že Katalánsko nadále považuje za součást Španělska. Postup separatistů, kteří se opírají o výsledky ze začátku října, je podle české diplomacie v rozporu se španělskou ústavou a nelze mu přikládat mezinárodněprávní účinky.