Mary's Meals a Žít Laudato si' spojily síly k pomoci hladovějícím

Mary's Meals a Žít Laudato si' spojily síly k pomoci hladovějícím

Desítky, možná stovky lidí v Česku si dnes k obědu vaří pohankovou kaši. Chtějí tím podpořit charitativní organizaci Mary's Meals, která se snaží vyřešit problém hladovějících dětí v rozvojových zemích. Nabídkou teplého oběda v tamních školách podporuje jejich vzdělávání a další obyvatele, kteří jídlo chystají. Ve spolupráci s iniciativou Žít Laudato si'  chtějí organizátoři v tomto období povzbudit lidi k postnímu jídelníčku, ale také k hlubšímu zamyšlení se nad osobní spotřebou konzumních věcí.

"Zatím nemáme přesné informace, kolik lidí výzva vyměnit klasický oběd za kaši inspirovala natolik, že si dnes budou připravovat právě takovéto jídlo. Snažili jsme se oslovit zhruba 50 příznivců v komunitě Žít Laudato si' a asi 500 dobrovolníků a duchovních podporovatelů Mary’s Meals. Na sociálních sítích je ohlas pěkný," řekla Proglasu koordinátorka projektů hnutí Mary´s Meals Kristína Třešková a dodala, že lze také omezit konzumaci masa, živočišných produktů, alkoholu, laskominek ale třeba i fast fashion, tzn. módy z velkých obchodních řetězců, které oblečení nadprodukují. "Úspora, která se pozitivně projeví na naší peněžence, může být věnovaná charitativním projektům. Nejdůležitější je však podnítit k hlubšímu zamyšlení se nad osobní spotřebou konzumních věcí a tak se víc přiblížit k těm nejpotřebnějším a zároveň pomoci k lepším ekologickým podmínkám," dodala. 

Zařazení kaše do postního jídelníčku organizátoři zvolili kvůli přiblížení se dětem v Africe, které právě toto jídlo v rámci programu dostávají, a také pro konkréní propočet částky, kterou lze věnovat: "Aby to bylo konkrétnější, nabízíme koncept zaměřený na středy (podle výzvy Panny Marie v Medjugorje) a pátky. Ve středu chceme příznivce inspirovat ke konzumaci kaše – jakékoliv. Aby to bylo snazší, zveřejňujeme různé recepty, dnes právě na pohankovou. Postní doba trvá 7 týdnů. Když odpočítáme hodnotu kaše od hodnoty běžného jídla a vynásobíme počtem týdnů do Velikonoc, patrně se dostaneme na hodnotu třeba kolem 300 Kč – to je úspora za středy na osobu," vypočítává Třešková a zmiňuje pátek, kdy někteří praktikují půst o chlebě a vodě. 

foto: pixabay

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony