Marie Svatošová: Doporučení ČLK nepodporuje eutanázii

1. března 2010 Události Autor: Kateřina Brichcínová

Česká lékařská komora (ČLK) vydala  doporučení pro lékaře, jak postupovat při péči o pacienty v terminálním stadiu onemocnění, které je léčebně neovlivnitelné. Toto doporučení podpořilo nejen ministerstvo zdravotnictví, ale i Asociace poskytovatelů hospicové paliativní péče (APHPP). Část veřejnosti považuje toto rozhodnutí za krok k eutanázii, protože se obává nedostatečné péče o nevyléčitelně nemocné. Podle lékařky Marie Svatošové, prezidentky APHPP, je to ale způsobeno špatnou prezentací doporučení v médiích a zkreslením informací, které dokument obsahuje.

"Asociace doporučení České lékařské komory vítá. Nejde totiž o odmítnutí péče pacientovi, ale o ochranu lékaře, který v zájmu pacienta odmítá zesilovat léčbu. Mnohdy na nátlak rodiny lékař zvedá dávky léků, což může vést až k smrti pacienta," komentuje obsah dokumentu Marie Svatošová (audio WAV)Marie Svatošová.

Doporučení, které vydala ČLK, vejde oficiálně v platnost tento čtvrtek. Má zamezit nedůstojnému umírání v případě, že už neexistuje žádná účinná léčba. Eutanázii ale jednoznačně odmítá a vylučuje obavy veřejnosti z nedostatečné péče o nevyléčitelně nemocné. V dokumentu se neuvádí, že se má v takovém případě přestat pacient léčit. Pouze by se mělo od léčby intenzivní přijít k léčbě paliativní a umožnit pacientovi důstojné prožití posledních dnů života. "Není to nic nového. Již dnes, a je to tak správně, je nezpochybnitelnou a nepřenositelnou kompetencí ošetřujícího lékaře rozhodnout o léčbě, a to aktivní nebo paliativní," řekl náměstek ministra zdravotnictví Marek Šnajdr.

"Je to velice citlivá oblast a naše doporučení má být pro lékaře vodítko, podle kterého se mohou řídit," řekl prezident lékařské komory Milan Kubek. Přestože neexistuje povinnost zahajovat marnou a neúčelnou léčbu ani v ní pokračovat, často tak lékaři činí kvůli nátlaku rodinných příslušníků a obavám z žaloby za neposkytnutí dostatečné péče. Díky doporučení by nemělo k takovým situacím docházet. Vždy ale lékaři musí dbát předchozího přání pacienta.

"Přestože je doporučení nezávazné, věřím, že ho lékaři přijmou za své," doufá předseda České společnosti paliativní medicíny Ladislav Kabelka. "Vždycky ale bude nejvíce záležet na svědomí každého jednotlivého lékaře, jak se vůči pacientovi zachová," dodává Marie Svatošová. Celé doporučení si můžete přečíst na stránkách České lékařské komory.

O životě a umírání v hospicech pojednává i putovní výstava Nevšední tvář radosti, kterou organizuje APHPP. Můžete si ji prohlédnout na různých místech republiky. Její harmonogram naleznete zde.

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony