Litoměřický biskup Jan Baxant vyzval ke vzájemné pomoci a solidaritě

8. srpna 2010 Události Autor: Lenka Kolaříková

Druhým dnem zasahují hasiči a další záchranné složky v obcích na severu Čech, kde místy napršelo až 190 milimetrů srážek za 24 hodin. Záchranáři museli evakuovat stovky lidí, až dvě stě z nich pomocí vrtulníků. Podle meteorologů by měly deště ustávat, stav ohrožení v neděli ráno přesto platil ještě na třinácti místech naší země. Prostřednictvím vysílání Proglasu se můžete připojit k modlitbám za postižené obce a rodiny: při polední modlitbě Anděl Páně, v živém růženci od 18 hodin anebo ve večerních chválách ¨ve 22.05. Čas po 16. hodině bude ve vysílání vyhrazen pro vzkazy týkající se víkendových povodní.

Nejvíce jsou velkou vodou postižené severní Čechy. Krizový štáb Libereckého kraje upřesnil počet obětí záplav, potvrzení jsou tři mrtví - V Lindavě utonul 34letý muž, když ho strhl proud, v Raspenavě se utopil 83letý muž ve svém domě a stejný osud potkal staršího muže v Dolní Libchavě. Některé zdroje ale hovoří i o dalších dvou obětech. Nejméně tři lidé se pohřešují.

Podle informací na webových stránkách litoměřické diecéze zasáhly povodně také faru a kostel v Raspenavě, kostel ve Frýdlantu a částečně také ve Cvikově. Litoměřický biskup Jan Baxant vyzývá všechny lidi dobré vůle k vzájemné solidaritě a pomoci podle slov papeže Benedikta XVI.: "Podobenství o milosrdném Samaritánovi zůstává měřítkem, které ukládá univerzalitu lásky, již je třeba uplatňovat vůči potřebnému člověku, s nímž jsme se setkali náhodou, ať už je to kdokoli." (DCE 25) Následnou pomoc při odstraňování škod bude organizovat Diecézní charita Litoměřice.

Severočeští hasiči zatím nemají jasno, kolik lidí celkem museli evakuovat, jenom vrtulník zasahoval v asi dvou stovkách případů. Takzvaných technických zásahů bylo asi o 500 procent více než obvykle. V Libereckém a Ústeckém kraji pomáhá i záchranný útvar z Hučína s ženijní technikou, jeho část byla v noci na dnešek nasazena ve Frýdlantu. V Libereckém kraji jsou v pohotovosti všechny jednotky dobrovolných hasičů, přijeli tam také hasiči ze Středočeského, Moravskoslezského a Královéhradeckého kraje a z Prahy, pomoc přišla také ze sousedního Německa. Tisíce lidí na Liberecku jsou bez elekřiny a zemního plynu.

V Pardubickém kraji hasiči evakuovali 60 lidí z dětského tábora v Licibořicích na Chrudimsku, jednotky zasahovaly v 16 obcích. Na Vysočině evakuovali 23 lidí z tábora v Červené Řečici. Hasiči dále radí, aby si lidé po návratu do zatopených domů nechali zkontrolovat jejich stav statikem a také rozvody energií. Měli by také například zlikvidovat potraviny, které se ocitly pod vodou, a nepít vodu ze zasažených studní.

I nadále platí stav ohrožení také v jižních Čechách na Lužnici v Bechyni a Černovickém potoce v Tučapech. Nadále stoupají hladiny řek Nežárka a Lužnice, kulminovat by měly během neděle.

Společnost Člověk v tísni ohlásila, že její povodňové týmy v Liberci, Ústí nad Labem a v Plzni jsou v pohotovosti a zasáhnou, jakmile to situace dovolí.

zdroj: ČTK, Proglas

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony