Lidé, mějte se rádi! Senioři radí mladším, co je v životě důležité

Lidé, mějte se rádi! Senioři radí mladším, co je v životě důležité

Berte život s humorem - i toto vzkazují mladší generaci klienti domova Pokojného stáří ve Frýdku Místku. František, Marie, Věra a mnozí další senioři společně s pracovníky zrealizovali projekt, ve kterém sdělují mladším, co je podle nich opravdu v životě důležité. Jejich fotky s cedulemi, které nesou tato poselství, nyní kolují na sociální síti Facebook. 

„Byla bych strašně ráda, kdyby mladší generace nezapomínala na tu starší. Myslím si, že právě senioři nám mají co říct,“ říká autorka projektu pracovnice Charity Jana Opluštilová, která se tímto nápadem inspirovala v zahraničí: „Když se sami ohlédneme za naším životem, vidíme, co bychom třeba v 15 udělali jinak. A i teď se můžeme honit za majetkem a za povýšením v práci, a na konci života si uvědomíme, že to vlastně nebylo tak důležité, jako třeba trávit čas s těmi, které máme rádi,“ popisuje Opluštilová: „Projektem jsem tedy chtěla ukázat na to, co je vlastně doopravdy důležité, na co ti lidi myslí, když jsou starší. Že to opravdu byla láska, dobro, abychom na sebe byli hodní a podobně.“ 

Zdeňka a její vzkaz.František a jeho vzkaz.
Charita Frýdek-Místek spravuje domov Pokojného stáří, který je nyní uzavřen všem návštěvám a klienti tak žijí v izolaci. „Je to pro ně docela těžké, ale snažíme se jim vše zpříjemnit – klienti například mohou využít videohovory,“ popisuje Opluštilová a dodává: „Do domovů také dochází i pracovníci z jiných pracovišť, která jsou momentálně zavřená, a společně se je nějak snažíme zabavit. To byl také i důvod, proč jsme projekt s radami pro mladé rozjeli právě teď, aby to pro naše seniory bylo i nějaké osvěžení a vytrhlo je to ze stereotypu,“ uzavírá Jana Opluštilová. 

Na projekt se můžete podívat na facebookovém profilu Charity Frýdek-Místek.

Marie