Lidé dobré vůle se sešli na Velehradě

5. července 2013 Události Autor: Terezie Breindlová

Fotografický workshop, fotbalová soutěž a turnajj ve stolním tenise, výstavy nebo ruční přepisování Bible - tyto a mnohé další aktivity čekaly na návštěvníky letošních Dnů lidí dobré vůle na Velehradě.

U příležitosti jubilea 1150 let od příchodu věrozvěstů Konstantina a Metoděje na Velkou Moravu se letos na Velehrad vypravilo větší množství poutníků než v předchozích letech - řada z nich také v živém vysílání Proglasu prozradila, proč se na Velehrad vydala. "Byla by škoda této příležitosti nevyužít, je to jakýsi návrat ke kořenům, k našim předkům a jejich odkazu, bereme to jako možnost zamyslet se sami nad sebou, nad tím, kam směřujeme" - takto a podobně zněly odpovědi nejen návštěvníků velehradského setkání, ale i organizátorů či osobností společenského a duchovního života.

Během čtvrtečního odpoledne se prostranství okolo baziliky rychle zaplňovalo poutníky a také rostoucí řadou stánků, kde se prezentovala křesťanská hnutí a komunity, knihkupectví, chráněné dílny či také křesťanská média - mezi nimi Katolický týdeník, časopis In! nebo televize Noe a radio Proglas, které z Velehradu vysílaly živě.

Na Velehrad se podobně jako v minulých letech vypravila i více než stovka vozíčkářů, o které pečovali dobrovolníci z Maltézské pomoci a kteří měli svůj vlastní odpolední program - jak nám sdělil Michal Umlauf, koordinátor dobrovolníků, byl letos o pouť na Velehrad mezi tělesně handicapovanými větší zájem než v jiných letech; milým překvapením pro ně a jejich asistenty pak bylo zrenovované a bezbariérově upravené okolí baziliky.

Proglas z místa velehradských oslav nabídl více jak tři hodiny živého vysílání, ve kterém se redaktoři v malém improvizovaném studiu snažili zprostředkovat posluchačům atmosféru setkání a přiblížit dění na tomto moravském poutním místě - k mikrofonu přišel pozdravit například olomoucký arcibiskup Mons. Jan Graubner, ředitel Českého katolického biblického díla doc. Petr Chalupa nebo zástupci Papežských misijních děl, kteří mimo jiné rozdávali poutníkům výborné koláče.

Čtvrteční den vyvrcholil koncertem lidí dobré vůle, na kterém účinkoval Hradišťan, Filharmonie Bohuslava Martinů nebo Franco Vassalo z Itálie. V pátek 5. července budou cyrilometodějské oslavy pokračovat a vyvrcholí při slavnostní bohoslužbě v 10.30, kterou celebruje záhřebský arcibiskup Josip Bozanić - přenáší ji živě také Proglas. Ohlédnutí za jubileem 1150 let od příchodu Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu přineseme v relaci Všimli jsme si v 16 hodin.

 

Zprávy pro lidi dobré vůle

v 11, 13, 15 a 20 hodin.
V sobotu v 11 a 15 hodin, od 18 Zrcadlo týdne.

Pozvánky a informace z regionů ve všední den v 7.15, v sobotu od 9 hodin.

Regiony

Regiony