Lékaři bez hranic: "Situace s ebolou v Kongu je velmi vážná."

Lékaři bez hranic: "Situace s ebolou v Kongu je velmi vážná."
14. června 2019 Události Autor: Jana Kuklová

Světová zdravotnická organizace svolala mimořádnou schůzi kvůli ebole. V Demokratické republice Kongo probíhá druhá největší epidemie eboly v historii. 

Od loňského roku se tam touto nemocí nakazilo přes dva tisíce lidí, přičemž více než polovina z nich zemřela. Kvůli vážnosti situace Světová zdravotnická organizace svolala na dnešní den mimořádnou schůzku.

“Situace je velmi vážná. V tuto chvíli epidemie není pod kontrolou. V padesáti procentech případů nově nakažených se nám nedaří dohledat, přes koho se nakazili. To znamená, že nemáme kontrolu nad tím, jak se nemoc přenáší. Je potřeba zcela změnit přístup,” vysvětluje ředitel české pobočky Lékařů bez hranic Pavel Gruber. 

Od vypuknutí nákazy čeští Lékaři bez hranic do Konga vyslali postupně už čtyři zdravotníky, kteří se společně s dalšími odborníky z celého světa snaží zmírnit průběh epidemie. 

"V první fázi jsme se hodně soustředili na očkování zdravotnického personálu, protože jsou v první linii a byli jedni z největších přenašečů. Podporujeme také zdravotnická centra tak, aby byli schopní vysortovat pacienty, kteří by mohli být nakažení ebolou a dát je do izolace. A zároveň byli schopni dál poskytovat běžnou zdravotnickou péči, protože to je pro místní obyvatele také velmi důležité," popsal Proglasu Pavel Gruber. 

Současnou situaci zhoršuje také to, že nemoc poprvé propukla v oblasti, kde probíhají válečné boje.

 

 

Zprávy pro lidi dobré vůle

v 11, 13, 15 a 20 hodin.
V sobotu v 11 a 15 hodin, od 18 Zrcadlo týdne.

Pozvánky a informace z regionů ve všední den v 7.15, v sobotu od 9 hodin.

Regiony

Regiony