Léčit trauma a vnášet naději, to je hlavní poslání kněze rok po tornádu

Léčit trauma a vnášet naději, to je hlavní poslání kněze rok po tornádu
25. června 2022 Události Autor: Anežka Hlávková

Po roce a dni od toho, kdy tornádo o rychlosti přesahující 300 kilometrů za hodinu zasáhlo obce Hrušky, Moravská Nová Ves, Mikulčice, Lužice a hodonínskou část Pánov, proběhla bohoslužba v jedné ze zasažených obcí.

Mše neměla být připomínkou tornáda, jak řekl Proglasu farář z Moravské Nové Vsi, pater Marián Kalina. „Nechceme oslavovat nějaké tornádo. Mše byla poděkováním za to všechno, co jsme od toho tornáda až do dneška prožili. Velikou vlnu solidarity, velikou vlnu vzájemné pomoci a lidskosti. Poděkováním za toto všechno, co jsme za tento rok s Boží pomocí a s pomocí mnoha dobrovolníků a organizací dokázali udělat. Kolika lidem jsme dokázali pomoct při opravě či zbudování jejich příbytků. Centrem té mše svaté se tedy nesla myšlenka díkůvzdání.“ Tuto bohoslužbu celebroval brněnský biskup Pavel Konzbul, mše se účastnilo celkem 216 lidí plus ministranti, zpěváci, varhaník a další, kteří se podíleli na průběhu bohoslužby.

 „Celý dnešní den je koncipovaný tak, abychom se dokázali setkat,“ řekl farář Kalina s tím, že loňský rok mnoho tradičních událostí neumožnil. „Proto jsme si řekli, že bychom po roce chtěli jako farnost a také jako městys společně prožít něco pěkného. To bylo motivem pro to, proč jsme společně naplánovali dnešní akci.“

„Kromě starosti o hmotný majetek farnosti je prvotní povinností kněze a jeho posláním starat se o lidi. A v dnešní době je cítit, jak lidé prožívají určité trauma z toho, co prožili před rokem. Zvláště, když se tu vyskytne nějaká silnější bouře, když fouká vítr, když před deseti dny bylo malé tornádo v nedalekém Lanžhotě. Mnozí lidé přicházeli s otázkou, jestli nás znovu něco takového postihne. Takže léčit trauma. Vnášet naději lidem, že Bůh nás neopustí, ani kdyby nás znovu potkalo něco podobného,“ shrnul pater Marián Kalina, farář z Moravské Nové Vsi s tím, že právě toto vnímá jako svou nejdůležitější úlohu. Celý rozhovor, který s ním redakčně vedla Anežka Hlávková, si můžete poslechnout níže.

NyníHudební siesta
Skladba: Poem pro housle a orchestr op.25 - Poem; Autor: Chausson Ernest; Dirigent: Bělohlávek Jiří; Sóla: Nováková Jitka - housle; Soubor: Pražský symfonický orchestr
13:00Zprávy Proglasu, počasí
13:05Písně
13:45Dnešek v kalendáři
14:00Třikrát z Proglasu
14:30Písničky pro hezké...
16:00Jak se vám líbí