Lavička Jaroslava Foglara ozdobí pražskou Stromovku

Lavička Jaroslava Foglara ozdobí pražskou Stromovku
8. září 2020 Události Autor: Anežka Hlávková

V pražské Stromovce bude dnes v 17 hodin odhalena takzvaná lavička Jaroslava Foglara s motivem spisovatelovy knihy Boj o první místo.

V pořadí čtvrtá lavička Jaroslava Foglara bude dnes večer odhalena na pražské Stromovce. Ručně vyřezávaná lavička z pevného dubového dřeva je věnována Foglarově knize s názvem Boj o první místo. Kromě odhalení lavičky proběhne současně i uvedení 11. vydání knihy, na kterou lavička odkazuje. O souvislosti knihy a lavičky Proglasu pověděla členka Skautské Nadace Jaroslava Foglara Magdaléna Černá: „To místo jsme vybrali pro spojitost, kterou jsme našli v knize Boj o první míst. V ní je stěžejní kapitola, kde hlavní hrdina Petr soutěží v běhu s vlakem. Připadalo nám, že ve Stromovce je úplně ideální místo, kdy vedle náspu vede běžecká trať. Takže si tam každý může, podobně jako hlavní hrdina, vyzkoušet poměřit svoji rychlost s vlakem,“ říká s nadsázkou Magdaléna Černá ze Skautské Nadace Jaroslava Foglara.

Zajímavá je nejen spojitost knihy Boj o přežití s lokalitou Stromovky, kam je čtvrtá lavička instalována, ale i celá idea foglarovských laviček. Magdalena Černá Proglasu pověděla o odkazu Jaroslava Foglara, který se snaží Skautská Nadace předávat dál. „Jaroslav Foglar většinu svých knížek nepsal doma, ale na různých místech Prahy a jejího okolí. My se snažíme tato místa kolemjdoucím zpřítomnit,“ vysvětluje Černá. Vše zaštiťuje Skautská Nadace Jaroslava Foglara, jejímž posláním je „podpora mimoškolní výchovy a vzdělávání dětí a mládeže, a to v duchu skautských ideálů,“ shrnuje celou iniciativu Magdaléna Černá, členka Nadace.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony