Křížová cesta v římském Koloseu a další velkopáteční události

Křížová cesta v římském Koloseu a další velkopáteční události
15. dubna 2022 Události, Postní doba Autor: Filip Breindl

Na Velký pátek 2022 přinášíme výběr očekávaných událostí.

Křesťané si připomínají Kristovo umučení na kříži. Při katolických velkopátečních obřadech letos v přímluvách zazní mimořádně přidaná modlitba za Ukrajinu a další válečné oblasti. Papež František povede obvyklou pobožnost křížové cesty v římském Koloseu, místě mučednické smrti řady křesťanů prvních staletí.

Křížové cesty se na některých místech konají i ve venkovních areálech, například v Ostré u severočeského Úštěka za účasti litoměřického biskupa Jana Baxanta, dále třeba u Kostelíčka v brněnské Líšni nebo na poutním místě Maria Hilf na Jesenicku. Tam se věřící setkají po setmění a budou se modlit především za ukončení války na Ukrajině.

Papežův zvláštní vyslanec na Ukrajině, kardinál Konrad Krajewski by měl spolu s apoštolským nunciem Visvaldasem Kulbokasem zavítat do míst v okolí Kyjeva spojených s útoky ruské armády na ukrajinské civilisty.

Česko uzavře své dočasné zastupitelské úřady v Užhorodu, Košicích a Přemyšlu, které po začátku ruské invaze na Ukrajinu převzaly poskytování konzulární pomoci českým občanům. Agendu zpět přebírá velvyslanectví v Kyjevě a generální konzulát ve Lvově.

Pietní akt v Sudicích na Opavsku připomene 77. výročí zahájení ostravsko-opavské operace, kdy hranice země okupované nacisty překročila první osvobozující československá jednotka.

Katolická církev vybírá při velkopátečních obřadech peníze na podporu křesťanů ve Svaté zemi.

Kříž vytvořený z pozůstatků lodí s uprchlíky ztroskotaných u italského středomořského ostrova Lampedusa ponesou účastníci ekumenické pobožnosti v ulicích rakouského Salcburku.

Dramatizace pašijového příběhu Kristova umučení zazní na vodním hradě Lipý na Českolipsku. Začátek je ve 13 hodin.

Ve Vlašimi po poledni vyhlásí držitele cen Blanický rytíř. Dostanou je osoby, které se zasloužily o ochranu a rozvoj přírodního a kulturního dědictví podblanického regionu.